Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
KOWAX Valašské rally ValMez 2020

Kopecký míří na Barum rallye za obhajobou vítězství

Zlín - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký je na nejlepší cestě obhájit prvenství na zlínské Barum rallye. Osmadvacetiletý pilot vyhrál první etapu šestého podniku mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích, který je zároveň devátým dílem seriálu Intercontinental rallye challenge. Kopecký má v čele soutěže po devíti odjetých rychlostních zkouškách náskok 28 sekund na druhého Freddyho Loixe z Belgie.

Na třetím místě v průběžném pořadí rallye je s odstupem dalších tří desetin vteřiny Francouz Bryan Bouffier, který jako jediný drží krok s vozy Škoda Fabia S2000. Čtvrtý je lídr IRC a další pilot mladoboleslavské automobilky Juho Hänninen z Finska.

"Sobota byla z našeho pohledu vydařená, vše probíhalo dobře," pochvaloval si Kopecký v cíli první etapy. Závodník z Kostelce nad Orlicí ovládl úvodní páteční večerní diváckou rychlostní zkoušku a první místo neopustil ani v sobotu. "Ráno jsme měli perfektní informace o počasí, takže jsme zvolili měkčí pneumatiky, což pro nás byla výhoda. Odpoledne mělo být sucho, ale nakonec všude pršelo, což bylo šílené, takže jsme byli opatrnější," popsal Kopecký.

Je nám líto, video expirovalo.
Kopecký je v čele Barum rallye

Jeho hlavním soupeřem byl dlouho Hänninen, jenž se mu po čtyřech erzetách přiblížil na rozdíl jedné sekundy, poté ale chyboval, poškodil zadní část své fabie a ztratil 33 sekund. "Kdyby byl náš souboj i nadále těsný, museli bychom do toho více šlapat. Takhle máme při současných nevyzpytatelných podmínkách možnost v místech, kde si nejsme jistí, trochu zvolnit a neriskovat," uvedl Kopecký.

Z trojice adeptů na český titul je na tom nejlépe momentálně šestý Václav Pech, Pavel Valoušek je sedmý. Rallye již skončila pro Romana Krestu, jenž havaroval v páté erzetě a přišel tak o reálné šance na obhajobu mistrovského titulu. Havaroval i proto, že nechtěl riskovat, že s autem 'přistane' mezi diváky. "Myslel jsem, že už jsme situaci vybojovali a auto udržíme. Sunul jsem se bokem na jednu stranu, ale dokázal auto korigovat. Jenže jsme se začali řítit na opačnou stranu a byli jsme blízko lidí. Musel jsem volant zase strhnout. Předkem jsme přerazili nějaký stromek a pak nás nakopl příkop," uvedl Kresta.

Juho Hänninen a Mikko Markkula
zdroj: ČTK autor: Zdeněk Němec
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy