Následuje
ODM 2020: Snowboarding

Kopecký míří na Barum rallye za obhajobou vítězství

Zlín - Tovární jezdec Škody Jan Kopecký je na nejlepší cestě obhájit prvenství na zlínské Barum rallye. Osmadvacetiletý pilot vyhrál první etapu šestého podniku mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích, který je zároveň devátým dílem seriálu Intercontinental rallye challenge. Kopecký má v čele soutěže po devíti odjetých rychlostních zkouškách náskok 28 sekund na druhého Freddyho Loixe z Belgie.

Na třetím místě v průběžném pořadí rallye je s odstupem dalších tří desetin vteřiny Francouz Bryan Bouffier, který jako jediný drží krok s vozy Škoda Fabia S2000. Čtvrtý je lídr IRC a další pilot mladoboleslavské automobilky Juho Hänninen z Finska.

"Sobota byla z našeho pohledu vydařená, vše probíhalo dobře," pochvaloval si Kopecký v cíli první etapy. Závodník z Kostelce nad Orlicí ovládl úvodní páteční večerní diváckou rychlostní zkoušku a první místo neopustil ani v sobotu. "Ráno jsme měli perfektní informace o počasí, takže jsme zvolili měkčí pneumatiky, což pro nás byla výhoda. Odpoledne mělo být sucho, ale nakonec všude pršelo, což bylo šílené, takže jsme byli opatrnější," popsal Kopecký.

Kopecký je v čele Barum rallye

Jeho hlavním soupeřem byl dlouho Hänninen, jenž se mu po čtyřech erzetách přiblížil na rozdíl jedné sekundy, poté ale chyboval, poškodil zadní část své fabie a ztratil 33 sekund. "Kdyby byl náš souboj i nadále těsný, museli bychom do toho více šlapat. Takhle máme při současných nevyzpytatelných podmínkách možnost v místech, kde si nejsme jistí, trochu zvolnit a neriskovat," uvedl Kopecký.

Z trojice adeptů na český titul je na tom nejlépe momentálně šestý Václav Pech, Pavel Valoušek je sedmý. Rallye již skončila pro Romana Krestu, jenž havaroval v páté erzetě a přišel tak o reálné šance na obhajobu mistrovského titulu. Havaroval i proto, že nechtěl riskovat, že s autem 'přistane' mezi diváky. "Myslel jsem, že už jsme situaci vybojovali a auto udržíme. Sunul jsem se bokem na jednu stranu, ale dokázal auto korigovat. Jenže jsme se začali řítit na opačnou stranu a byli jsme blízko lidí. Musel jsem volant zase strhnout. Předkem jsme přerazili nějaký stromek a pak nás nakopl příkop," uvedl Kresta.

Juho Hänninen a Mikko Markkula
zdroj: ČTK autor: Zdeněk Němec
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy