MS v alpském lyžování Courchevel-Méribel (trénink sjezdu)

Katalánskou rallye ovládl Ogier, slaví 55. triumf v MS. Šampion Rovanperä je třetí

Katalánskou rallye vyhrál Sébastien Ogier z Francie. Na druhém místě předposledního závodu sezony skončil loňský vítěz Belgičan Thierry Neuville, třetí příčku obsadil již jistý mistr světa Fin Kalle Rovanperä.

Katalánskou rallye vyhrál Ogier

Osmatřicetiletý Ogier si připsal první vítězství v sezoně, v níž ale nastoupil jen do vybraných závodů. Katalánsko bylo jeho pátou rallye v ročníku. Jeho dosavadním maximem bylo druhé místo z Monte Carla a Nového Zélandu.

Osminásobný mistr světa na asfaltových cestách v okolí Salou vedl od první etapy a nakonec si dojel pro 55. triumf v kariéře. V Katalánsku uspěl počtvrté. Před Neuvillem zvítězil s náskokem 16 sekund, třetí Rovanperä zaostal o 34 sekund.

"Je fantastické znovu vyhrát. Tohle je první vítězství pro Benjiho, mám za něj velkou radost," uvedl na twitteru Ogier s připomínkou nového navigátora Benjamina Veillase, jenž letos nahradil jeho dlouholetého spolujezdce Juliena Ingrassiu. "A kluci z Toyota Gazoo Racing, jsme mistři světa. Odvedli jste opět fantastickou práci," radoval se z triumfu mezi značkami.

Jediný Čech na startu Jan Černý obsadil 31. místo, v kategorii WRC3 byl druhý. Za nejrychlejším Finem Laurim Joonou zaostal o devět sekund. O vítězství a titul jej připravila desetisekundová penalizace za pozdní příjezd do časové kontroly v závěru druhé etapy. V průběžném pořadí MS má Joona 111 bodů, Černý o sedm méně.

Mistrovství světa zakončí Japonská rallye, která je na programu od 10. do 13. listopadu.

Katalánská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) 2:44:43,9, 2. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 16,4, 3. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -34,5, 4. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -44,0, 5. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai i20) -1:16,5, 6. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -1:51,1... 31. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -20:01,3.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 závodů): 1. Rovanperä 255, 2. Tänak 187, 3. Neuville 166, 4. Evans 124, 5. Kacuta 106, 6. Ogier 85.

Pořadí týmů: 1. Toyota 503, 2. Hyundai 410, 3. M-Sport/Ford 238, 4. Toyota NG 122.