ŠKODA CUP - Česká Kamenice

Hanika odstartuje v Nizozemsku ze třetí řady, Kornfeil byl čtrnáctý

Assen (Nizozemsko) – Pro solidní osmé místo si v kvalifikaci na sobotní Velkou cenu Nizozemska dojel ve třídě Moto3 český jezdec Karel Hanika a do závodu vyrazí ze třetí řady. Jakub Kornfeil byl čtrnáctý a na roštu bude v páté řadě. Nejlepší kvalifikaci v sezoně zajel v královské MotoGP Karel Abraham, který byl třináctý.

Hanika, jehož maximem v debutové sezoně v mistrovství světa je sedmý kvalifikační čas z Mugella, dokonce útočil i na první řadu. Předtím než na dráhu v Assenu začalo pršet, zajel třetí čas a zhruba dvacet minut se na této pozici držel. V posledních minutách po oschnutí trati ho však pět soupeřů předstihlo.

Kvalifikaci vyhrál Hanikův týmový kolega Jack Miller z Austrálie, na něhož osmnáctiletý Čech ztratil 342 tisícin sekundy. Kornfeil na čtrnácté pozici zaostal o 674 tisícin.

V MotoGP Abrahamovi o jedno místo unikl postup do druhé části kvalifikace, v níž se o místa na roštu utkává dvanáct nejrychlejších. Český závodník zaostal v úvodní části za postupem zhruba tři desetiny sekundy a celkově byl klasifikován jako třináctý, což znamená pátou řadu.

V deštěm ovlivněné kvalifikaci vybojoval první pole position v kariéře Španěl Aleix Espargaró a ukončil vítěznou sérii svého krajana Marca Márqueze. Úřadující mistr světa a lídr šampionátu, jenž vyhrál všech letošních sedm kvalifikací, byl tentokrát druhý.

Výsledky kvalifikace na Velkou cenu Nizozemska:

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 1:42,240, 2. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,116, 3. Ajo (Fin./Husqvarna) -0,190, 4. Masbou (Fr./Honda) -0,218, 5. Antonelli (It./KTM) -0,275, 6. Rins (Šp./Honda) -0,324, ... 8. Hanika -0,342, 14. Kornfeil (oba ČR/KTM) -0,674.

MotoGP: 1. A. Espargaró (Šp./Yamaha) 1:38,789, 2. M. Márquez -1,405, 3. Pedrosa (oba Šp./Honda) -1,943, 4. Iannone(It./Ducati) -1,997, 5. Crutchlow (Brit./Ducati) -2,007, 6. Smith (Brit./Yamaha) -2,029, ...13. Abraham (ČR/Honda) nepostoupil do druhé části kvalifikace.