Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Hamilton vyhrál Velkou cenu Číny

Šanghaj - Nadvládu Němce Sebastiana Vettela z týmu Red Bull přerušil svým vítězstvím na Velké ceně Číny Brit Lewis Hamilton ze stáje McLaren. Obhájce titulu Vettel skončil druhý, třetí místo obsadil Australan Mark Webber. Vettelův týmový kolega přitom do závodu odstartoval až z osmnáctého místa. Třiadvacetiletý Vettel v úvodních třech závodech kraloval i kvalifikacím a útočil společně s minulou sezonou na pátou výhru v řadě. Naposledy tři závody zkraje sezony vyhrál v roce 2004 Vettelův krajan Michael Schumacher a tento primát mu zůstane. Jako vítězná se ukázala strategie tří zastávek v boxech, z prvních pěti mužů v cíli byli u mechaniků třikrát čtyři s výjimkou Vettela.

Suverén sezony na startu z prvního místa po kvalifikaci zaváhal. Po pomalém výjezdu se okamžitě propadl za Brita Jensona Buttona na McLarenu, ve snaze se před něj dostat z druhé strany jej nakonec předjel také další britský pilot Lewis Hamilton, na startu třetí muž. Vettel měl co dělat, aby se dokonce udržel i před čtvrtým Nikem Rosbergem ze stáje Mercedes. Druhý pilot Red Bullu Mark Webber se stejně jako v kvalifikaci, kde byl osmnáctý, trápil a musel po deseti kolech do boxů pro nové obutí. Pak ale zahájil fantastickou stíhací jízdu, která skončila až na stupních vítězů.

Ve čtrnáctém kole Vettel předjel Hamiltona, jemuž přestávaly vinou agresivní jízdy fungovat pneumatiky, a okamžitě zajel do boxů, kde využil fatální chyby Buttona. Ten nepochopitelně přibrzdil před garáží Red Bullu, díky čemuž se Vettel i přes mírné zdržení dostal po výměně pneumatik před něj. Oba McLareny se tak z prvních dvou pozic v krátké chvíli propadly. Nenápadně, ale velmi rychle jezdil v té době Němec Rosberg s vozem Mercedes, který se dostal díky zdržení Vettela u mechaniků do čela, ale Vettel za ním jezdil rychleji a jeho náskok stahoval. Nabité čelo závodu pronásledovali Button, Brazilec Felipe Massa s Ferrari a Hamilton. Šestý Němec Michael Schumacher v té chvíli ztrácel už více než 16 sekund.

V 29. okruhu se Rosberg vydal podruhé vyměnit pneumatiky a bylo jasné, že vsadil na tři zastávky u mechaniků, jako většina pilotů. O tři kola za ním podruhé vyměnil kola také Vettel, ale sáhl pro tvrdou směs a u mechaniků byl v závodu naposledy, stejně jako Massa, který se vrátil na trať za ním. V tu chvíli o třetí pozici za ním jezdili Hamilton a Rosberg. Tomu ale začalo docházet palivo a musel šetřit. Pět jezdců v čele závodu chvíli před cílem dělilo pouze devět sekund. Bývalý mistr světa Hamilton se nevzdával, devět okruhů před cílem úspěšně zaútočil na Massu a jezdil rychlejší časy než vedoucí Vettel, kterého čtyři okruhy před cílem předjel, neboť Němec měl více opotřebovaná kola. Na třetí místo se nakonec po skvělé jízdě dostal na poslední chvíli kolo před cílem Webber a dokonal tak svůj neuvěřitelný výkon.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy