Hamilton vyhrál v Maďarsku popáté a je novým lídrem seriálu

Budapešť – Páté vítězství si ve Velké ceně Maďarska připsal Lewis Hamilton, čímž se stal nejúspěšnějším pilotem historie tohoto závodu. Britský pilot se díky triumfu rovněž dostal do čela seriálu. Hamilton vystřídal na prvním místě německého týmového kolegu Nica Rosberga, jehož dnes porazil téměř o dvě sekundy. Třetí dojel Australan Daniel Ricciardo.

Lewis Hamilton
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst

Hamilton vyhrál třetí Grand Prix za sebou. Z pole position sice startoval Rosberg, nicméně jednatřicetiletý Brit ho předjel hned v první zatáčce a v 70 kolech už před sebe až na zastávky v boxech nikoho nepustil. Po jedenácti z jednadvaceti Velkých cen vede Hamilton pořadí MS před Rosbergem o šest bodů (192-186). Ricciardo je s velkým odstupem třetí se 115 body.

Britovo vedení nebylo v průběhu závodu prakticky nikdy v ohrožení. Rosberg se mu dokázal v určitých fázích, především po výměnách pneumatik, přiblížit na rozdíl zhruba půl sekundy, ale k pokusu o předjetí se nedostal. Mercedesy jely v Maďarsku svou vlastní ligu, třetí Ricciardo ztratil 27,5 sekundy. Čtvrtý s odstupem 28,2 sekundy dojel ve ferrari loňský vítěz Sebastian Vettel z Německa.

Trojnásobný mistr světa Hamilton vyhrál v Maďarsku popáté po letech 2007, 2009, 2012, 2013 a v historické tabulce se odpoutal od čtyřnásobného vítěze Michaela Schumachera. Druhé místo je pro Rosberga jeho nejlepším výsledkem na Hungaroringu v kariéře.

Mercedesy Hamiltona a Rosberga ovládly všechny letošní Velké ceny až na závod ve Španělsku, který vyhrál Nizozemec Max Verstappen z Red Bullu. Ten dnes dojel pátý a stejně jako Ricciardo vyhrál souboj s Ferrari, když odolal ataku Fina Kimiho Räikkönena.

"Start dnes znamenal všechno. Je to skvělý výsledek pro tým - úžasný den," uvedl Hamilton. "Dnes si dopřeju příjemnou večeři ve městě, ale nic velkého, protože příští týden nás čeká další závod," řekl britský pilot. "Bohužel o všem rozhodl už start. Poté jsem se snažil na Lewise tlačit, ale na této trati se nedá předjíždět," řekl Rosberg, pro něhož je druhé místo nejlepším výsledkem na Hungaroringu v kariéře. "Jsem rád, že rychle následuje další závod, má domácí Velká cena, bude to úžasné," dodal Němec.

Velká cena Maďarska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Budapešti:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:40:30,115 (prům. rychlost 183,059 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -1,977, 3. Ricciardo (Austr./Red Bull) -27,539, 4. Vettel (Něm./Ferrari) -28,213, 5. Verstappen (Niz./Red Bull) -48,659, 6. Räikkönen (Fin./Ferrari) -49,044, 7. Alonso (Šp./McLaren), 8. Sainz (Šp./Toro Rosso), 9. Bottas (Fin./Williams), 10. Hülkenberg (Něm./Force India) všichni -1 kolo.

Pořadí MS (po 11 z 21 závodů): 1. Hamilton 192, 2. Rosberg 186, 3. Ricciardo 115, 4. Räikkönen 114, 5. Vettel 110, 6. Verstappen 100, 7. Bottas 56, 8. Pérez (Mex./Force India) 47, 9. Massa (Braz./Williams) 38, 10. Sainz 30.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 378, 2. Ferrari 224, 3. Red Bull 223, 4. Williams 94, 5. Force India 74, 6. Toro Rosso 45, 7. McLaren 38, 8. Haas 28, 9. Renault 6, 10. Manor 1.