Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Viděno třemi

Francouzská dominance po 15 letech skončila, mistrem světa v rallye je Estonec Tänak

Estonec Ott Tänak je poprvé mistrem světa v automobilových soutěžích. V Katalánské rallye stačilo dvaatřicetiletému jezdci Toyoty druhé místo za Belgičanem Thierrym Neuvillem, který jel s vozem Hyundai. Tovární jezdec Škody Jan Kopecký obsadil v předposlední rallye sezony 11. pozici, ve třídě WRC2 Pro byl druhý.

Ott Tänak slaví titul mistra světa
zdroj: LEHTIKUVA autor: Hannu Rainamo

Po 15 letech tak skončila v šampionátu francouzská nadvláda. Od roku 2004 vládl světové rallye Sébastien Loeb, poté šestkrát za sebou zvítězil Sébastien Ogier.

Ogier měl ještě před startem Katalánské rallye naději na další titul, tu mu však v páteční etapě sebraly problémy s posilovačem řízení.

Tänak posléze udržel potřebný bodový náskok i před Neuvillem; titul si vítěz šesti letošních soutěží pojistil prvenstvím v závěrečné rychlostní zkoušce, které mu vyneslo pětibodový bonus.

Je nám líto, video expirovalo.
Tänak je poprvé mistrem světa v rallye, francouzská éra skončila

"Byl to můj životní cíl. Teď je mi skvěle, ale takový tlak jako tady o víkendu jsem ještě nepoznal," prohlásil v cíli Tänak.

"Jeli jsme na maximum, ale bylo to málo," řekl Neuville, který stejně jako Ogier označil Estoncův titul za naprosto zasloužený.

Na Neuvillea ztratil Tänak 17 sekund, třetí Španěl Dani Sordo za ním zaostal pouze o čtyři desetiny. Ogier byl na šotolinových a asfaltových tratích v Katalánsku osmý.

Celkově Tänak před závěrečnou Australskou rallye vede MS před belgickým jezdcem o nedostižných 36 bodů.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy