Následuje
Dutch Classics Winter Edition

Formule 1 chystá změny – má víc rozhodovat umění pilotů, méně peníze

Zatraktivnit závody formule 1 chce její vedení. V Sáchiru, před Velkou cenou Bahrajnu, představilo návrhy na změny v pravidlech prestižního šampionátu od roku 2021. Mezi hlavní body patří zavedení stropu pro rozpočty stájí, levnější a jednodušší motory, upravení vozů kvůli snazšímu předjíždění a také spravedlivější rozdělení příjmů na základě aktuálních výsledků.

Lewis Hamilton
zdroj: ČTK/AP

Promotér šampionátu společnost Liberty Media si od nových pravidel slibuje, že formule 1 se opět stane atraktivní pro menší stáje. "Jsme přesvědčeni, že rozhodovat by měl způsob využití peněz, a nikoliv to, kolik jich dokážete utratit," uvedla společnost v prohlášení. Proto má v úmyslu po skončení stávající kolektivní smlouvy v roce 2020 zavést výrazné změny.  

Motory by měly být levnější, jednodušší, spolehlivější, dostupnější pro nové stáje a mimo jiné i hlasitější. Mezi další technické úpravy patří standardizace méně důležitých prvků na vozech a úprava monopostů kvůli snazšímu předjíždění. Současně by mělo dojít i k omezení vlivu inženýrů na výkon vozu, aby rozhodovalo především umění jezdců.  

Výrazné změny čekají i rozpočty jednotlivých stájí, ale výše stropu nebyla oznámena. Podle médií by měla činit 150 milionů dolarů, avšak bez platů pilotů. Letos má nejvyšší rozpočet Mercedes - údajně 550 milionů dolarů, nejmenší pak Haas a Force India se 135 miliony.  

Nově by se měly mezi stáje přerozdělovat i příjmy z šampionátu, aby bylo startovní pole vyrovnanější. Upozadit by se měly tzv. historické bonusy dlouholetým účastníkům a naopak by měly být výrazně upřednostněny bonusy podle aktuální výkonnosti. Proti tomu se už dříve postavilo Ferrari, a dokonce pohrozilo odchodem z mistrovství světa.  

"Přednesli jsme stájím své návrhy a názory a teď je na nich, aby si je probraly. Potom začne společná diskuse," řekl serveru motosport-total.com sportovní ředitel formule 1 Ross Brawn po schůzce se zástupci týmů v Sáchiru před Velkou cenou Bahrajnu.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy