Následuje
SP Slovinsko

Vítěz australské GP Räikkönen patří i v Malajsii mezi favority

Sepang (Malajsie) – Díky vítězství v první letošní Grand Prix se mezi hlavní adepty na titul zařadil finský jezdec Lotusu Kimi Räikkönen a v druhém dílu mistrovství světa formule 1 může v Malajsii navázat na svou první výhru v šampionátu, kterou na okruhu v Sepangu vybojoval v roce 2003. V lepším světle se bude chtít předvést úřadující mistr světa Sebastian Vettel, kterého v Austrálii trápily pneumatiky.

Kimi Räikkönen
zdroj: Isifa autor: Diego Azubel

"Je to o dost jiné místo než v Austrálii," glosoval třiatřicetiletý Fin své vítězství minulý týden při prvním závodu sezony. "Rozhodně bude daleko větší teplo, takže nejde říct, jak to našemu autu bude sedět. Po jednom závodu nelze předvídat," prohlásil Räikkönen. Jeho výhodou však může být skutečnost, že jako jeden z mála podle všeho umí využívat výhodu měkkých pneumatik Pirelli, jež se však velmi rychle sjíždějí.

"Velmi pravděpodobně bude pršet, takže se to nedá srovnávat s minulým závodem," upozornil mistr světa z roku 2007, který dokázal bodovat v posledních osmnácti závodech v řadě. "Naše auto fungovalo v Austrálii velmi dobře, stejně jako v loňské sezoně, takže věřím, že teplé podnebí mu bude rovněž sedět a prožijeme dobrý víkend. I když je jasné, že to bude o víkendu jiný příběh," řekl finský pilot.

Räikkönen, který se loni vrátil do formule 1 po anabázi v rallye, je mezi odborníky po začátku sezony považován za jednoho z vážných adeptů na titul. V minulém závodu v Austrálii si totiž dokázal dojet pro plný bodový zisk ze sedmého místa v konkurenci trojnásobného mistra světa Sebastiana Vettela z Německa a Španěla Fernanda Alonsa.

"Já ale myslím, že s prognózami bychom měli počkat ještě po dalších dvou nebo třech závodech. Pak se teprve uvidí," uvedl Fin. "Ale je jasné, že jsem rád, jak sezona začala. Je to dobré znamení," prohlásil.

Zatímco v loňské sezoně vozy Ferrari nepřesvědčily, letos, zdá se, mají lepší kondici. Alonso byl v Austrálii druhý, jeho stájový kolega Felipe Massa z Brazílie čtvrtý. Nicméně dvojnásobný mistr světa Alonso si věří spíš na závody v Evropě, zejména na květnovou Velkou cenu Španělska. "Bylo by překvapením, kdybych vyhrával ze začátku sezony. To ale neříkám, že by mě to nepotěšilo," usmíval se Alonso.

"Bude to pěkný a zajímavý závod, ale potřebujeme k tomu déšť nebo něco podobného, jako tomu bylo tady loni," řekl v Malajsii. "Pokud bude normální počasí, jsou minimálně stupně vítězů naším cílem," dodal Alonso.

Velkým otazníkem jsou zatím výkony stáje Red Bull, jež loni mistrovství světa opanovala. Vettel sice v Austrálii jasně dominoval tréninkům i kvalifikaci, ale v závodu si nerozuměl s pneumatikami a byl rád, že dojel do cíle. Šéf týmu Christian Horner však odmítá jakoukoli paniku a rozhodně nebije na poplach. "Myslím, že jsme se poučili a v Malajsii se ukáže pravda," řekl. 

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy