Evropská a Konferenční liga UEFA

Vettel přepsal historii, poosmé v řadě vyhrál velkou cenu

Austin - Sebastian Vettel ze stáje Red Bull vyhrál Velkou cenu USA vozů formule 1 a je prvním pilotem v historii, který získal v jedné sezoně osm vítězství za sebou. Za již jistým čtyřnásobným mistrem světa dojel v předposledním závodu sezony druhý Francouz Romain Grosjean z týmu Lotus, třetí místo obsadil další jezdec Red Bullu Mark Webber z Austrálie. Titul vicemistra světa si pátým místem zajistil Španěl Fernando Alonso z týmu Ferrari.

Sebastian Vettel
zdroj: ČTK/AP

Čtvrtý čtyřnásobný světový šampion v historii Vettel překonal dosavadní rekord sedmi vítězství v řadě svého krajana Michaela Schumachera z roku 2004. Absolutní rekord s devíti triumfy má na kontě Ital Alberto Ascari, ale jeho sérii v letech 1952 a 1953 rozdělila zimní přestávka. Vettel letos vyhrál už dvanáct závodů, a pokud nenajde přemožitele ani příští týden v Brazílii, vyrovná další Schumacherovo maximum.

"Nemám slov," hlesl Vettel do týmové vysílačky. "Musíme si tyto chvíle zapamatovat. Není žádná jistota, že tyto rekordy zůstanou navždy. Prožíváme skvělé období," dodal německý závodník. Jeho rekordní triumf přišel jen den po 40. narozeninách šéfa Red Bullu Christiana Hornera.

Vettel letos jezdí na úplně jiné úrovni než všichni ostatní a opět na startu všem odjel. Úvod se nepovedl Webberovi, který se propadl z druhé pozice na čtvrtou, čehož využili Grosjean a hlavně Brit Lewis Hamilton z Mercedesu, jenž se na pódiovou pozici posunul z pátého místa. Hned v prvním kole havaroval Adrian Sutil po bočním nárazu Pastora Maldonada a na trať musel bezpečnostní vůz.

Když se v pátém kole závod restartoval, trvalo hodně dlouho, než se na trati začalo něco dít. Až po dalších deseti kolech se před Hamiltona dostal rychlejší Webber, po další chvíli začali piloti jezdit do boxů na dnešní jedinou výměnu kol. Vettel se ale snažil ujet co nejvíce okruhů a byl v garáži přesně v polovině závodu. Zastávky neměly na pořadí na předních místech žádný vliv.

Druhý muž průběžného pořadí mistrovství světa Alonso využil výměny kol k posunu na sedmé místo a i v dalším průběhu závodu se po nepovedeném úvodu posouval kupředu. Nakonec dojel pátý, což mu zajistilo konečné druhé místo v seriálu. "Hlavním cílem bylo pomoci v boji o Pohár konstruktérů. Dělali jsme, co jsme mohli. Ale z nějakého důvodu trochu ztrácíme tempo. To musíme před Brazílií zlepšit," prohlásil po závodě Alonso s odkazem na pořadí značek. V něm má Ferrari stále šanci vybojovat v závěrečné Grand Prix druhé místo za Red Bullem. Momentálně na třetím místě ztrácí 15 bodů na Mercedes, před čtvrtým Lotusem má náskok 18 bodů.

Zatímco Vettel neměl opět konkurenci, jeho týmový kolega Webber dorážel na druhého Grosjeana, ale nakonec se mu ho předjet nepodařilo.

Velká cena USA, závod mistrovství světa vozů formule 1:

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:39:17,148 (prům. rychlost 186,374 km/h), 2. Grosjean (Fr./Lotus) -6,284, 3. Webber (Austr./Red Bull) -8,396, 4. Hamilton (Brit./Mercedes) -27,358, 5. Alonso (Šp./Ferrari) -29,592, 6. Hülkenberg (Něm./Sauber) -30,400, 7. Pérez (Mex./McLaren) -46,692, 8. Bottas (Fin./Williams) -54,509, 9. Rosberg (Něm./Mercedes) -59,141, 10. Button (Brit./McLaren) -1:17,278.

Pořadí MS (po 18 z 19 závodů): 1. Vettel 372 b., 2. Alonso 227, 3. Hamilton 187, 4. Räikkönen (Fin./Lotus) 183, 5. Webber 181, 6. Rosberg 161, 7. Grosjean 132, 8. Massa (Braz./Ferrari) 106, 9. Button 61, 10. Di Resta (Brit./Force India) 48.

Pořadí konstruktérů: 1. Red Bull 553, 2. Mercedes 348, 3. Ferrari 333, 4. Lotus 315, 5. McLaren 102, 6. Force India 77, 7. Sauber 53, 8. Toro Rosso 32, 9. Williams 5.