Je nám líto, video expirovalo.

Trest pro Red Bull za překročení limitu. Stáj zaplatí pokutu a přijde o čas v tunelu

Překročení limitu výdajů v minulé sezoně vyšla stáj formule 1 Red Bull draho. Mezinárodní automobilová federace (FIA) jí uložila pokutu sedm milionů dolarů (172 milionů korun). Tým navíc v roce 2023 přijde o deset procent přiděleného času ve větrném tunelu. Pravidla v roce 2021 mírně porušil i Aston Martin, který dostal pokutu 450 000 dolarů (11 milionů korun).

Sergio Pérez a Max Verstappen
zdroj: ČTK / Panoramic / Bb

Red Bull v minulé sezoně, v níž Nizozemec Max Verstappen získal svůj první mistrovský titul, překročil stanovený limit na náklady ve výši 145 milionů dolarů (3,5 miliardy korun) o 1,8 milionu dolarů (44 milionů korun).

FIA oznámila tresty krátce před začátkem závodního programu Velké ceny Mexika. Rozhodnutí, s nímž Red Bull souhlasil, je konečné a nedá se proti němu odvolat. Tým má na zaplacení pokuty 30 dnů.

Mezinárodní federace tak nevyslyšela volání některých rivalů Red Bullu po tom, aby byla stáj potrestána na sportovním poli, například odpočtem bodů. Zástupci Mercedesu tvrdili, že finanční trest by pouze povzbudil týmy k tomu, aby utrácely a pak vyvázly s pokutou. Šéf McLarenu Zak Brown zase napsal FIA dopis, v němž požadoval přísný trest za provinění, jež přirovnal k podvádění.

FIA dnes nicméně uvedla, že neobjevila žádný náznak ani důkaz toho, že by Red Bull "jednal se špatnými úmysly, nečestně nebo podvodně, ani toho, že by se snažil úmyslně zakrýt nějaké informace týkající se omezení výdajů." Tým odůvodnil své pochybení administrativní chybou a špatnou interpretací toho, jak se započítávají výdaje z určitých oblastí, například z cateringu či cestovních nákladů.

Strop na výdaje byl zaveden kvůli tomu, aby zabránil velkým bohatým týmům finančně převálcovat menší stáje, jež bojují o ekonomické přežití.

Red Bull má už tři Velké ceny před koncem sezony jisté vítězství v Poháru konstruktérů a díky obhájci Verstappenovi i jezdecký titul.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články