Sprint v Brazílii vyhrál Bottas a do hlavního závodu odstartuje z pole position

Finský pilot Mercedesu Valtteri Bottas zvítězil ve sprintovém závodě v brazilském Sao Paulo, do kterého odstartoval ze druhé pozice vedle Maxe Verstappena poté, co byl úřadující šampion Lewis Hamilton diskvalifikován z kvalifikace. Bottas využil na startu výhody měkčích pneumatik a od první zatáčky se dostal do vedení, které už do konce Verstappenovi nepřepustil. Hamilton po stíhací jízdě z poslední příčky na startu skončil pátý.

zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/HOCH ZWEI/Pool autor: Will Oliver

Bottas odstartoval z druhého místa, ale hned po startu se dostal před Verstappena a vedení udržel až do konce. Lídra šampionátu porazil o 1,1 sekundy a ovládl druhý ze tří premiérových sprintů v sezoně. Finský pilot navázal na triumf z Monzy, v Silverstonu vyhrál Verstappen.

Velkou stíhací jízdu předvedl obhájce titulu Lewis Hamilton, který se kvůli diskvalifikaci propadl z prvního místa na startu až na poslední pozici. Sedminásobný mistr světa v sobotu nakonec obsadil páté místo.

Bottas vyhrál v Brazílii sprint, Hamilton byl diskvalifikován

Po trestu za nepovolenou výměnu motoru mu však bude na startu nedělního závodu patřit až desáté místo. Pro Hamiltona to znamená komplikaci v boji o osmý titul, kterým by v čele historického pořadí odskočil Michaelu Schumacherovi.

Pokud bude po Velké ceně Brazílie ztrácet na druhé příčce průběžného pořadí na vedoucího Verstappena 24 nebo víc bodů, nebude už mít obhajobu ve vlastních rukách, protože mu pak nemusí stačit ani vítězství ve třech zbývajících závodech. Max Verstappen má v tuto chvíli náskok v čele mistrovství světa 21 bodů.

"Vůbec jsem netušil, kam bych se mohl posunout, takže jsem si žádné cíle nedával. Trest mě zasáhnul, ale musíte to přijmout a jít dál. Rychle jsem to hodil za hlavu a myslel na to, co musím udělat," řekl Hamilton.

"Snažil jsem se dostat co nejvýša najednou jsem začal všechny předjíždět. Nikdy se nesmíte vzdát, pořád musíte bojovat. Ale bylo to náročné," uvedl šestatřicetiletý britský pilot.

Výsledky sprintu ve Velké ceně Brazílie formule 1

Velká cena Brazílie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Sao Paulu - sprint:

1. Bottas (Fin./Mercedes) 29:09,559, 2. Verstappen (Niz./Red Bull) -1,170, 3. Sainz (Šp./Ferrari) -18,723, 4. Pérez (Mex./Red Bull) -19,787, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) -20,872, 6. Norris (Brit./McLaren) -22,558, 7. Leclerc (Mon./Ferrari) -25,056, 8. Gasly (Fr./Alpha Tauri) -34,158, 9. Ocon (Fr./Alpine) -34,632, 10. Vettel (Něm./Aston Martin) -34,867.

Pozn.: Hamilton po výměně motoru odstartuje z 10. místa.

Průběžné pořadí MS: 1. Verstappen 314,5 b., 2. Hamilton 293,5, 3. Bottas 188, 4. Pérez 165, 5. Norris 150, 6. Leclerc 138, 7. Sainz 131,5, 8. Ricciardo (Austr./McLaren) 105, 9. Gasly 86, 10. Alonso (Šp./Alpine) 60.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 481,5, 2. Red Bull 479,5, 3. Ferrari 269,5, 4. McLaren 255, 5. Alpine 106, 6. Alpha Tauri 106, 7. Aston Martin 68, 8. Williams 23, 9. Alfa Romeo 11.