Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
inCycle 2020

S Laudou se ve Vídni loučili rakouský prezident, Schwarzenegger i hvězdy F1

Velký šampion se loučil. Veřejnost i osobnosti vzdaly ve vídeňské katedrále svatého Štěpána naposledy hold trojnásobnému mistru světa formule 1 Nikimu Laudovi, jenž zemřel 20. května v Curychu. Ostatky legendárního rakouského pilota byly od rána vystaveny na katafalku v zavřené rakvi, na níž byla položena jeho závodní helma.

Lewis Hamilton a Gerhard Berger
zdroj: ČTK/AP autor: Ronald Zak

S Laudou, který zemřel v 70 letech, se veřejnost loučila už od rána. Vítěz 25 Velkých cen byl prvním sportovcem, jehož rakev byla ve Stephansdomu vystavena. Podle zpráv médií by měl být bývalý pilot pohřben v závodní kombinéze.

Odpoledne se v chrámu konala zádušní mše, na niž bylo pozváno zhruba 500 hostů. Promluvili na ní rakouský prezident Alexander Van der Bellen, končící kancléř Sebastian Kurz, hollywoodský herec a politik Arnold Schwarzenegger či bývalý jezdec F1 Gerhard Berger.

Obřadu se zúčastnilo také mnoho mistrů světa formule 1 - bývalý Laudův týmový kolega Alain Prost, Jackie Stewart, Nelson Piquet, Nico Rosberg či úřadující světový šampion Lewis Hamilton z týmu Mercedes, v němž Lauda od roku 2012 působil.

Samotný pohřeb se už uskuteční pouze v rodinném kruhu, není ale známo kde. Město Vídeň nabídlo Laudově rodině hrob na Centrálním hřbitově, ale pozůstalí to odmítli.

Lauda se stal mistrem světa v letech 1975, 1977 a 1984. V roce 1976 málem uhořel při nehodě na Nürburgringu. V poslední době ho trápily vážné zdravotní problémy, loni v srpnu se podrobil transplantaci plic.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy