Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Fotbal: FK Blansko - FC Hradec Králové

Při Velké ceně Turecka může Hamilton stvrdit titul, ale jeho tréninky působily rozpačitě

To se mu opravdu nestává. První trénink na Velkou cenu Turecka formule 1 zakončil Lewis Hamilton z Mercedesu, který může v neděli v předstihu získat sedmý titul mistra světa a vyrovnat rekord Michaela Schumachera, až na patnácté příčce. Ve výrazně rychlejším druhém měření odpoledne si polepšil na čtvrtou příčku. Na kluzké trati ovládl oba tréninky Max Verstappen z Red Bullu.

Lewis Hamilton
zdroj: ČTK/imago sportfotodienst/ autor: HOCH ZWEI

Verstappen vyhrál první trénink a Albona porazil o 241 tisícin. Na výsledcích se ale výrazně podepsal pouhé dva týdny starý povrch okruhu v Istanbul Parku, kam se formule 1 vrátila poprvé od roku 2011. Trať byla i vlivem noční vlhkosti velmi kluzká a časy byly zhruba o deset sekund pomalejší, než se očekávalo.

V odpolední části už si jezdci na povrch trochu zvykli. Verstappen zlepšil vlastní výkon z rána o sedm sekund a s přehledem zvítězil. Druhý Charles Leclerc z Ferrari ztratil čtyři desetiny, třetí Valtteri Bottas z Mercedesu byl pomalejší o více než půlsekundu.

"Myslím, že ale i tak pořád jezdíme asi o pět sekund pomaleji, než bychom tady jezdit měli," citovala Verstappena agentura Reuters. "Doufám, že tady nebude pršet, protože v takovém případě bychom potřebovali pneumatiky s hroty," přidal nizozemský jezdec.

Hamilton si po dopoledni, kdy většinu času strávil v garáži a odjel jen dvanáct kol, také polepšil. Na Verstappena ztratil 85 setin, nicméně v kolech simulujících závodní tempo byly i přesto oba vozy stáje Mercedes s přehledem nejrychlejší. "Dneska to byla tak trochu katastrofa," uvedl Hamilton.

"Mají tady naprosto fantastický okruh a vůbec nechápu, proč za ten nový povrch utratili tolik milionů... Stačilo to jen pořádně vyčistit a nemuseli vyhodit tolik peněz," dodal. "Pneumatiky tady vůbec nefungují a je to jak na ledě. Je to docela hrůza," přidal britský pilot.

Bottas naopak přiznal, že si jízdu na kluzkém povrchu užíval. Mimo jiné i díky zkušenostem z rallye na sněhu a ledu doma ve Finsku. "Dneska to s tím, na co jsme při řízení formule zvyklí, nemělo nic společného. Ale byla to legrace takhle si s autem pohrát. Byla to opravdu zábava," prohlásil.

Druhý trénink v Istanbulu odstartuje ve 13 hodin.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy