Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Švýcarsko - Česko

Naděje pro Schumachera? Podle manažerky dělá pokroky. Lékař brzdí optimismus

Grenoble (Francie) - Po třech měsících v kómatu a vážném zranění hlavy dělá legendární německý pilot formule 1 Michael Schumacher pokroky. Podle jeho manažerky Schumacher chvílemi nabývá vědomí a probouzí se. Sedminásobný šampion měl nehodu na lyžích 29. prosince, od té doby je udržován v umělém spánku v nemocnici v Grenoblu. Přehnaný optimismus však krotí přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace FN Motol Karel Cvachovec.

Michael Schumacher
zdroj: ISIFA/EPA autor: Srdjan Suki

"Michael dělá pokroky. Vykazuje známky probouzení a vědomí," uvedla manažerka Sabine Kehmová. Další podrobnosti o jeho zdravotním stavu odmítla sdělit, s ohledem na soukromí bývalého závodníka i celé rodiny.

"Prosíme veřejnost o pochopení, proč nechceme zacházet do detailů. Kvůli jeho rodině a také proto, aby mohl i tým odborníků v klidu dále pracovat," dodala Kehmová.

Pětačtyřicetiletý Schumacher upadl na konci loňského roku při lyžování v neupravené části sjezdovky v Méribelu a hlavou se udeřil o kámen. Po dvou operacích mozku je v kómatu už 96 dní, s jeho probouzením lékaři pozvolna začali 30. ledna.

Z Bahrajnu hned přišly bleskové reakce na zprávy o tom, že se Schumacherův stav zlepšil. "Michaeli, jsi v našich srdcích. Bojuj dál tak, jak to umíš jen ty," vzkázali například členové Mercedesu.

Cvachovec: Nemyslím si, že je to signál uzdravování

Přehnaný optimismus naopak krotí přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace FN Motol Karel Cvachovec, který si nemyslí, že by se Schumacherův stal nějak zázračně zlepšil. "Půjde spíše o změny zdravotního stavu. To, že poraněný po třech měsících intezivní léčby a setrvalého stavu reaguje nějakým způsobem na zevní podněty, je možné. Ale hovořit o zlepšování stavu, je hodně odvážné," prozradil.

Schumacher podle něj mohl začít dělat určité drobné pohyby, mohlo dojít ke změně tepové frekvence či zvýšenému pocení na zevní podnět. "Úplné uzdravení však považuji za úplně vyloučené a myslím si, že pan Schumacher si ponese vážné následky. Médii proběhla zpráva, že měl zhubnout dvacet kilogramů. Jestli je to pravda, tak takové tělesné strádání je známkou velmi špatného průběhu," dodal Cvachovec. 

Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy

Nejčtenější články