EURO 2024 Německo

Kvalifikaci na sprint v Rakousku vyhrál Verstappen, dotírali na něj jezdci McLarenu

Suverén F1 pronásledovaný McLareny. I tak se dá shrnout kvalifikace na sprint při Velké ceně Rakouska. Nizozemský jezdec Max Verstappen z Red Bullu ji vyhrál. Úřadující mistr světa a obhájce loňského triumfu porazil na trati ve Spielbergu o 93 tisícin sekundy Brita Landa Norrise z McLarenu. Třetí byl Norrisův týmový kolega Australan Oscar Piastri.

Max Verstappen pod tlakem McLarenu
zdroj: Reuters autor: Florion Goga

Šestadvacetiletý Verstappen navázal na domácí trati svého týmu Red Bull na nejrychlejší čas z prvního tréninku. V něm ho nezastavily ani potíže s motorem a jel o 276 tisícin sekundy rychleji než druhý Piastri.

V následné kvalifikaci Verstappen zaznamenal nejrychlejší čas 1:04,686 a zaútočí na triumf i ve třetím sprintu sezony. Dosud uspěl v Číně a Miami. Rodák z Hasseltu ovládl zkrácený závod na 100 kilometrů v Rakousku také v předchozích dvou letech.

"Je skvělé být tady první. Je to v podstatě taková má domácí Grand Prix. Zatím to byl dobrý den," řekl před televizními kamerami Verstappen.

Trojnásobný šampion může navýšit náskok v čele MS, které zatím vede před Norrisem o 69 bodů. Čtvrtý byl v kvalifikaci na sprint George Russell z Mercedesu, pátý Carlos Sainz z Ferrari.

Zklamaný byl druhý jezdec Ferrari a třetí muž průběžného pořadí šampionátu Charles Leclerc. Monacký jezdec nestihl najet včas v závěrečné části kvalifikace do měřeného kola a skončil bez započítaného pokusu. Do sprintu odstartuje jako desátý.

Samostatně bodovaný sprint startuje v sobotu ve 12:00. Po sprintu se pojede o čtyři hodiny později kvalifikace na hlavní závod. Ten odstartuje v neděli v 15:00.

Velká cena Rakouska, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spielbergu:

Trénink: 1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:05,685, 2. Piastri (Austr./McLaren) -0,276, 3. Leclerc (Mon./Ferrari) -0,370, 4. Sainz (Šp./Ferrari) -0,443, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) -0,569, 6. Ocon (Fr./Alpine) -0,612.

Kvalifikace na sprint: 1. Verstappen 1:04,686, 2. Norris (Brit./McLaren) -0,093, 3. Piastri -0,301, 4. Russell (Brit./Mercedes) -0,368, 5. Sainz -0,440, 6. Hamilton -0,584.