Následuje
SP skeletonistů v Lake Placid

Jako první kropil šampaňským jezdce v F1. Gurney zemřel v 86 letech

V 86 letech zemřel bývalý slavný americký automobilový jezdec Dan Gurney. Kromě čtyř vítězství v závodech formule 1 se zapsal do historie také tím, že začal se stříkáním šampaňského na stupních vítězů, které dnes ke slavnostním ceremoniálům neodmyslitelně patří.

Zemřel někdejší pilot F1 Dan Gurney

Gurney podlehl v Kalifornii na komplikace po zápalu plic. "S posledním úsměvem na své krásné tváři odjel dnes 14. ledna do neznáma," uvedla jeho rodina.

Ve formuli 1 začal Gurney jezdit v roce 1959 v týmu Ferrari, pro první vítězství si dojel o tři roky později s porsche ve francouzském Rouenu. Závodil také s vozy Lotus, Brabham a McLaren.

V seriálu startoval také s vlastní stájí Anglo American Racers. V jejích barvách vybojoval v roce 1967 v belgickém Spa své poslední vítězství. Stal se teprve druhým jezdcem, který dokázal vyhrát závod s vozem vlastní konstrukce.

S F1 se rozloučil v roce 1970, kdy se objevil ve třech závodech jako záskok v týmu McLaren po tragické smrti Bruce McLarena.

Vyhrávat dokázal nejen ve formuli 1. Úspěchy sbíral i v zámořských seriálech Indy Car a NASCAR. V roce 1967 ovládl s A.J. Foytem 24 hodin Le Mans a na stupních vítězů začal spontánně kropit kolem sebe šampaňské, z čehož se stala v motorsportu tradice.

"Projevila se Danova nezkrotná povaha a použil láhev jako hasicí přístroj na všechny kolem. Bylo to úlevou z toho, že se mu konečně po deseti pokusech povedlo vyhrát," vzpomínala loni Gurneyho manželka Evi. "Od té doby to udělaly tisíce jezdců přesně jako on," uvedla.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy