Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Hamiltonova absence rozjela změny. Russell si zkusí Mercedes, Williams nasadí nováčka

Absence Lewise Hamiltona na Velké cené Sáchiru kvůli koronaviru rozjela ve formuli 1 krátkodobé přesuny. Do kokpitu Mercedesu se na jeden závod posadí George Russell, jehož uvolnil Williams. Jeho místo u nejhoršího týmu seriálu F1 pak zaujme další Brit Jack Aitken, jehož čeká mezi elitou premiéra.

George Russell
zdroj: ČTK/PA/ autor: James Moy

Hamilton po nedělním vítězství v Bahrajnu přijde o druhý závod na tamní trati po pondělním pozitivním testu na koronavirus. Kvůli němu se ocitl v desetidenní karanténě a je otázkou, jestli stihne finále šampionátu příští týden v Abú Dhabí. Suverén sezony nicméně už v listopadové turecké Grand Prix získal rekordní sedmý titul světového šampiona.

Dvaadvacetiletý Russell prošel v Mercedesu juniorským programem a hovoří se o něm jako o možném nástupci Hamiltona. "Obrovské díky Mercedesu za důvěru. Lewise nemůže nikdo nahradit, ale v jeho nepřítomnosti udělám pro tým všechno od chvíle, kdy usednu do auta," uvedl Russell.

Možnost startu v mistrovské stáji poskytne šampionovi formule 2 z roku 2018 šanci na premiérový bodový zisk. Ve Williamsu, s nímž Mercedes spolupracuje jako dodavatel motorů, k němu měl během dvouletého působení nejblíže vloni v Hockenheimu a letos v Mugellu, kde skončil hned za bodovanou desítkou jedenáctý.

Russell dostal přednost před oficiálním náhradním jezdcem Mercedesu Stoffelem Vandoornem z Belgie. "Pro nás to představuje milník, protože vůbec poprvé půjde na start za tovární tým člen našeho juniorského programu," konstatoval šéf motorsportu Mercedesu Toto Wolff.

Aitkena čeká závodní premiéra v F1. Dosud při soutěžním víkendu absolvoval z pozice oficiálního testovacího jezdce pouze první trénink před červencovou Velkou cenou Štýrska, kde nahradil právě Russella. V Sáchiru bude týmovým kolegou Kanaďana Nicholase Latifiho. Williams dosud jako jediný z deseti týmů v sezoně F1 nebodoval.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy