WA Race Walking Tour Gold - Poděbrady

Hamilton vyrovnal Schumacherův rekord. Vítězstvím v Turecku si zajistil sedmý titul mistra světa

Lewis Hamilton se stal nejúspěšnějším jezdcem historie. Vítězstvím ve Velké ceně Turecka zajistil sedmý titul mistra světa formule 1, kterým vyrovnal rekord Michaela Schumachera. Pilot Mercedesu německou legendu v této sezoně připravil i o maximum v počtu vítězných závodů.

Lewis Hamilton ve Velké ceně Turecka
zdroj: ČTK/AP

"Vím, že často říkám, že o něčem takovém se mi nezdálo ani v nejdivočejších snech... Ale o tomhle jsem celý život tajně snil," řekl pětatřicetiletý Hamilton. "Vypadalo to tak nedosažitelně. Sedm je naprosto nepředstavitelné číslo. Ale s tímhle týmem můžeme dokázat úplně všechno," dodal.

Pětatřicetiletý Hamilton sice odstartoval až z šestého místa, ale trpělivou jízdou na mokré a kluzké trati se v 37. kole dostal do vedení, které poté díky odvážné sázce na výdrž pneumatik uhájil. Nakonec zvítězil o 32 sekund před Sergiem Pérezem z Racing Pointu.

Pérez stejně jako Hamilton vsadil na jednu zastávku v boxech a do cíle dojel s velmi opotřebovanými pneumatikami. "Říkal jsem týmu: 'Kdyby se jelo ještě jedno kolo, tak by gumy nejspíš praskly'," uvedl. "Ale na druhou stranu nám to pomohlo. Vyplatilo se, že jsem na ně na začátku a ke konci závodu dával pozor," dodal.

Třetí dojel čtyřnásobný mistr světa Sebastian Vettel, který se v cílové rovince na poslední chvíli dostal před kolegu z Ferrari Charlese Leclerca a na stupně vítězů se dostal po roční odmlce. Až devátý byl Lance Stroll z Racing Pointu, který v sobotu ukončil kvalifikační nadvládu Mercedesu v této sezoně a z pole position odstartoval poprvé v kariéře.

Hamilton díky desátému vítězství v sezoně a celkově 94. v kariéře vede tři závody před koncem průběžné pořadí s nedostižným náskokem 110 bodů před týmovým kolegou Valtterim Bottasem, který ho jako jediný mohl ještě o titul připravit. Finský pilot se závodem v Istanbulu protrápil a dojel až na 14. místě se ztrátou jednoho kola na vítěze.

Hamilton, který je také rekordmanem v počtu pole positions a umístění na stupních vítězů, šampionát poprvé ovládl v roce 2008 s McLarenem. Poté v letech 2014, 2015, 2017, 2018 a 2019 zvítězil s Mercedesem, kterému letos pomohl k rekordnímu sedmému triumfu v Poháru konstruktérů za sebou.

Výsledky Velké ceny Turecka formule 1

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:42:19,313, 2. Pérez (Mex./Racing Point) -31,633, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -31,960, 4. Leclerc (Mon./Ferrari) -33,858, 5. Sainz (Šp./McLaren) -34,363, 6. Verstappen (Niz./Red Bull) -44,873, 7. Albon (Thaj./Red Bull) -46,484, 8. Norris (Brit./McLaren) -1,01,259, 9. Stroll (Kan./Racing Point) -1:12,353, 10. Ricciardo (Austr./Renault) -1:35,460.

Nejrychlejší kolo: Norris.

Průběžné pořadí MS (po 14 ze 17 závodů): 1. Hamilton 307 b., 2. Bottas (Fin./Mercedes) 197, 3. Verstappen 170, 4. Pérez 100, 5. Leclerc 97, 6. Ricciardo 96.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 504, 2. Red Bull 240, 3. Racing Point 154, 4. McLaren 149, 5. Renault 136, 6. Ferrari 130, 7. Alpha Tauri 89, 8. Alfa Romeo 8, 9. Haas 3.