Hamilton popáté v sezoně zvítězil, ovládl dramatický závod v Silverstonu

Silverstone (Británie) - Lewis Hamilton vybojoval své třetí vítězství na domácí trati v britském Silverstonu. Jezdec Mercedesu tak v devátém závodě sezony vyhrál již pátý závod a potvrdil svou i stájovou dominanci, druhý skončil jeho týmový kolega Nico Rosberg. Na třetím místě dojel Sebastian Vettel z Ferrari.

Slavící Lewis Hamilton
zdroj: Reuters

Hamilton sice do deváté Velké ceny v sezoně vyjel z pole position, po špatném startu se ale propadl až na třetí místo za vozy Williams. Nejprve ho předjel Felipe Massa a po restartu po safety caru se po chybném manévru domácího jezdce na druhé místo posunul Valtteri Bottas.

"Od začátku jsem měl problémy s přilnavostí pneumatik a Nico na tom byl podobně. Ale aspoň byl závod zajímavý pro lidi," popsal průběh podniku Hamilton. "Přesto jsem bojoval až do konce a nakonec jsem i poprvé v kariéře vybral perfektní gumy," dodal.

Mercedesu totiž poté vyšla sázka na brzkou zastávku v boxech, kam piloti Williamsu zamířili až o kolo později. Hamilton je díky tomu předjel a vedení udržel i v závěru, který výrazně zdramatizoval déšť. Doplatili na něj zejména Massa s Bottasem, protože se před ně dostal Vettel.

"Měli jsme fantastický start, ale zastávka v boxech byla špatná. Tam jsme přišli o šanci na stupně vítězů a všechno ještě dorazil déšť, protože na mokré trati nám to moc nejezdí," řekl Massa. "Kdyby nezačalo pršet, nebyl bych třetí. Ale byli jsme trpěliví až do chvíle, kdy přišel déšť. Tak to prostě v Anglii chodí," přidal Vettel.

Pro třicetiletého Hamiltona, který v Silverstonu navázal na loňské vítězství, šlo o celkově 38. triumf v kariéře a v čele průběžného pořadí mistrovství světa má na kontě 194 bodů. Druhý Rosberg zaostává o 17 a třetí Vettel o 59. Další zastávkou šampionátu bude za tři týdny Velká cena Maďarska.

Velká cena Velké Británie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Silverstonu

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:31:27,729, 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -10,956, 3. Vettel (Něm./Ferrari) -25,443, 4. Massa (Braz./Williams) -36,839, 5. Bottas (Fin./Williams) -1:03,194, 6. Kvjat (Rus./Red Bull) -1:03,955, 7. Hülkenberg (Něm./Force India) -1:18,744, 8. Räikkönen (Fin./Ferrari), 9. Pérez (Mex./Force India), 10. Alonso (Šp./McLaren) všichni -1 kolo.

Pořadí MS (po 9 z 19 závodů): 1. Hamilton 194 b., 2. Rosberg 177, 3. Vettel 135, 4. Bottas 77, 5. Räikkönen 76, 6. Massa 74, 7. Ricciardo (Austr./Red Bull) 36, 8. Kvjat 27, 9. Hülkenberg 24, 10. Grosjean (Fr./Lotus) 17.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 371, 2. Ferrari 211, 3. Williams 151, 4. Red Bull 63, 5. Force India 39, 6. Lotus 29, 7. Sauber 21, 8. Toro Rosso 19, 9. McLaren 5.