Svět motorů

Hamilton po výhře v Monze snížil náskok Rosberga

Monza - Velkou cenu Itálie formule 1 vyhrál Brit Lewis Hamilton před kolegou z Mercedesu Němcem Nikem Rosbergem a snížil jeho náskok v čele mistrovství světa na 22 bodů. Třetí místo obsadil Brazilec Felipe Massa, který vybojoval nejlepší výsledek v barvách Williamsu, kam přišel před sezonou po dlouholetém angažmá ve Ferrari.

Lewis Hamilton
zdroj: AP autor: Luca Bruno

Hamilton alespoň částečně odvedl Rosbergovi vzájemnou kolizi z předchozího závodu v belgickém Spa, kde německý pilot do kolegy hned v úvodu vrazil a poničil mu vůz, takže Brit musel odstoupit. Vedení Mercedesu pak urovnávalo svár mezi oběma jezdci, vzájemná nevraživost však byla i po dojezdu italského závodu patrná. Hamilton s Rosbergem spolu nejen nepromluvili, ale ani se na sebe nepodívali.

Souboj obou rivalů vyzněl lépe pro Hamiltona už v sobotní kvalifikaci, v níž si mistr světa z roku 2008 vyjel pátou pole position v sezoně. Start do třináctého závodu v sezoně mu ale nevyšel a klesl až na čtvrtou pozici. Do čela se dostal Rosberg, startující z druhé příčky.

Lídr šampionátu záhy získal náskok, který se smrskl v nájezdu do devátého kola, kdy nezatočil do šikany a musel prokličkovat mezi retardéry v únikové zóně. Na prvním místě se udržel i po výměně pneumatik, ale v 29. okruhu udělal stejnou chybu v úvodní šikaně a Hamilton ho předjel. Ve zbytku závodu si britský pilot prvenství pohlídal a s náskokem přes tři sekundy si dojel pro šestý triumf v sezoně. V Monze si zopakoval předloňské vítězství.

Za Massou skončil další jezdec Williamsu Fin Valtteri Bottas a na páté místo se probojoval Australan Daniel Ricciardo. Vítěz předchozích dvou závodů, který startoval až z deváté příčky, po velké bitvě v závěru předstihl kolegu z Red Bullu a úřadujícího čtyřnásobného mistra světa Němce Sebastiana Vettela.

Zklamáním skončil domácí závod pro stáj Ferrari. Španěl Fernando Alonso skončil v 29. kole kvůli technické poruše a poprvé v sezoně zůstal bez bodů. V průběžném pořadí seriálu klesl na pátou příčku o bod za Bottase. Druhý pilot Ferrari Fin Kimi Räikkönen dojel desátý, ale kvůli penalizaci Kevina Magnussena se posunul o jedno místo. Dánský jezdec McLarenu přišel o sedmou příčku za vytlačení Bottase z trati.

Výsledky Velké ceny Itálie formule 1:

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:19:10,236 (prům. rychlost: 232,449 km/h), 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -3,175, 3. Massa (Braz./Williams) -22,085, 4. Bottas (Fin./Williams) -40,786, 5. Ricciardo (Austr./Red Bull) -50,309, 6. Vettel (Něm./Red Bull) -59,965, 7. Pérez (Mex./Force India) -1:02,518, 8. Button (Brit./McLaren) -1:03,030, 9. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:03,535, 10. Magnussen (Dán./McLaren) 1:06,171.

Průběžné pořadí (po 13 z 19 závodů): 1. Rosberg 238 b., 2. Hamilton 216, 3. RRicciardo 166, 4. Bottas 122, 5. Alonso (Šp./Ferrari) 121, 6. Vettel 106, 7. Button 72, 8. Hülkenberg (Něm./Force India) 70, 9. Massa 55, 10. Räikkönen 41.

Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 454, 2. Red Bull 272, 3. Williams 177, 4. Ferrari 162, 5. McLaren 110, 6. Force India 109, 7. Toro Rosso 19, 8. Lotus 8, 9. Marussia 2.