Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP ve vodním slalomu 2024

Evans na Středoevropské rallye havaroval, Rovenperä je blízko obhajobě titulu

Fin Kalle Rovenperä má na dosah obhajobu titulu mistra světa v automobilových soutěžích. Jeho rival Elfyn Evans z Velké Británie ve třetí sobotní rychlostní zkoušce Středoevropské rallye havaroval a v předposledním dílu seriálu nepokračuje. Lídrem soutěže, která ve čtvrtek a v pátek odstartovala na českém území, se po druhé etapě stal Thierry Neuville z Belgie.

Je nám líto, video expirovalo.
Evans na Středoevropské rallye havaroval

Třiadvacetiletý Rovenperä měl před startem rallye v čele průběžného pořadí MS náskok na týmového kolegu z továrního týmu Toyoty Evanse 31 bodů, k obhajobě titulu jej potřebuje udržet. Evans se může do soutěže ještě v neděli teoreticky vrátit a získat maximálně pět bodů v závěrečné power stage, takže rodák z Jyväskylä ještě s jistotou slavit nemůže.

"Už před startem do erzety jsem věděl, že Elfyn havaroval, tak proč bych riskoval? V předešlém testu jsme měl krizovku, teď je důležité dokončit rallye," řekl Rovenperä v cíli celkově jedenáctého měřeného testu, ve kterém ztratil na Neuvillea 22 sekund a klesl na průběžně druhé místo. Po druhé etapě na belgického soka ztrácí 26 sekund. Třetí Ott Tänak z Estonska je za ním o více než minutu.

Rovenperä měl v sobotu večer dobrou náladu i proto, že vyhrál sobotní závěrečný test. "Chtěl jsem zakončit den s dobrým pocitem, tak jsem trochu zatáhl," usmíval se.

"Je fajn, že jsme v cíli etapy, ale bylo to opravdu těžké. Myslím si, že tohle jsou nejtěžší podmínky na asfaltu, jaké jsem kdy viděl. Nevím, zda to je vůbec možné označit za asfaltové erzety," řekl Rovenperä. Podmínky na Středoevropské rallye byly totiž stejně jako v pátek náročné. Zejména v dopolední sekci byly tratě mokré a plné bláta.

Nejlepším českým jezdcem je i nadále Erik Cais, který po první etapě držel desáté místo, ale v sobotu mírně klesl a je dvanáctý. V kategorii Rally 2 mu patří čtvrtá příčka.

"Dnes se hodně střídalo počasí. Ráno to bylo hodně na vodě, odpoledne to začalo osychat, takže byla poměrně dost těžká volba gum. Naštěstí se nám to relativně dobře povedlo, i když to mohlo být i o trošku lepší," řekl Cais. "Jsem ale rád, jak se nám dnešní den povedl. Nebylo to jednoduché. Občas jsme byli na hraně. Jet na slickách na bahně není nic jednoduchého. Strašně to klouzalo. Čeká nás ještě jeden náročný den a budeme se snažit dojet do cíle a udržet pozice," dodal.

Výsledky Středoevropské rallye

1. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 2:18:34,5, 2. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -26,2, 3. Tänak, Järveoja (Est./Ford Puma) -1:49,1, 4. Ogier, Landais (Fr./Toyota Yaris) -2:20,2, 5. Kacuta, Johnston (Jap., Ir./Toyota Yaris) -2:47,9, 6. Suninen, Markkula (Fin./Hyundai i20) -2:58,8, ...11. Cais, Trunkát (ČR/Škoda Fabia RS) -9:42,3, 18. Březík, Krajča (ČR/Škoda Fabia) -13:41,2, 23. Skála, Skořepa (ČR/Hyundai i20 Rally2) -18:05,3, 24. Vojtěch, Ernst (ČR/Škoda Fabia) -18:34,2.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články