Cyklotoulky

Dva čeští jezdci v top 10: Kornfeil dokonce skončil pátý

Austin (USA) - Jakub Kornfeil dojel v Austinu ve třídě Moto3 pátý, a o jedno místo tak vylepšil svůj výsledek z katarské Grand Prix. Pátý je nyní i celkově v šampionátu. Debutant v seriálu Karel Hanika se zlepšil na desátou pozici. Karel Abraham skončil v královské třídě MotoGP čtrnáctý, zvítězil Marc Márquez.

Jakub Kornfeil
zdroj: isifa/LN autor: Tomáš Hájek

Kornfeil na motocyklu KTM byl po startu třetí, ale většinu druhé části závodu strávil ve dvojici se Španělem Álexem Rinsem, s nímž se přetahoval o páté místo. O umístění na stupních vítězů se bojovalo v čelní čtyřčlenné skupině, kterou několik zatáček před cílem opustil po pádu Španěl Álex Márquez. Pro vítězství si stejně jako pod umělým osvětlením v Kataru dojel Australan Jack Miller na KTM těsně před Italem Romanem Fenatim a Španělem Efrénem Vázquezem.

Rins s Kornfeilem na vedoucí trio ztratili více než sedm sekund. Jednadvacetiletý Čech prohrál souboj o čtvrtou příčku o necelou desetinu sekundy. "Několikrát jsme se předjeli a celkem dobře si zazávodili. Je teda škoda, že mě nakonec zdolal. Na cílovku jsme vyjížděli zároveň, ale nakonec byl o něco málo rychlejší," řekl Kornfeil ke svému souboji s loňským vicemistrem světa Rinsem.

Dárek k pondělním osmnáctým narozeninám si dal Hanika, jenž se v druhém závodu MS v kariéře prosadil do elitní desítky. Před třemi týdny v Losailu byl loňský vítěz Rookies Cupu čtrnáctý.

Bodované umístění si stejně jako v Kataru připsal i Abraham v MotoGP, jenž si v průběhu víkendu stěžoval na bolest v operovaném ramenu. Po třinácté pozici v úvodní Grand Prix byl dnes v závodu královské třídy čtrnáctý. Pro další vítězství si dojel mistr světa Marc Márquez ze Španělska a má stejně jako Miller v Moto3 stoprocentní bilanci. Svého krajana a týmového kolegu z Hondy Daniho Pedrosu porazil Márquez o čtyři sekundy, třetí byl Ital Andrea Dovizioso na ducati. Abraham na vítěze ztratil půldruhé minuty.

Jiného vítěze než v Kataru měla pouze třída Moto2, kde se z první výhry v této kategorii radoval loňský šampion Moto3 Maverick Viňales ze Španělska.

Velká cena Ameriky, závod mistrovství světa silničních motocyklů:

Moto3: 1. Miller (Austr./KTM) 41:06,659, 2. Fenati (It./KTM) -0,069, 3. Vázquez -0,172, 4. Rins (oba Šp./Honda) -7,182, 5. Kornfeil (KTM) -7,264, 6. Masbou (Fr./Honda) -20,107, ...10. Hanika (KTM) -24,222.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Miller 50 b., 2. Vázquez 32, 3. Fenati 24, 4. Rins 24, 5. Kornfeil 21, 6. Á. Márquez (Šp./Honda) 20, ...13. Hanika 8.

Moto2: 1. M. Viňales 41:31,520, 2. Rabat(oba Šp./Kalex) -4,009, 3. Aegerter (Švýc./Suter) -7,323, 4. Kallio (Fin./Kalex) -8,590, 5. Corsi (It./Forward KLX) -9,934, 6. Lüthi (Švýc./Suter) -16,987.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. Rabat 45, 2. M. Viňales 38, 3. Kallio 33, 4. Lüthi 26, 5. Corsi 22, 6. Aegerter 16.

MotoGP: 1. M. Márquez 43:33,430, 2. Pedrosa (oba Šp./Honda) -4,124, 3. Dovizioso (It./Ducati) -20,976, 4. Bradl (Něm./Honda) -22,790, 5. Smith (Brit./Yamaha) -22,963, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -26,567, ...14. Abraham (/Honda) -1:27,972.

Průběžné pořadí MS (po 2 z 18 závodů): 1. M. Márquez 50, 2. Pedrosa 36, 3. Rossi (It./Yamaha) 28, 4. Dovizioso 27, 5. A. Espargaró (Šp./Yamaha) 20, 6. Iannone (It./Ducati) 15, ...17. Abraham 5.