Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Sport 1975

Dakarská rallye začala. Macík vyhrál prolog, Prokop dojel dvanáctý

Začala Dakarská rallye a hned vítězstvím českého závodníka. Martin Macík zajel čtrnáctikilometrovou trať mezi kamionisty nejrychleji. Martin Šoltys ve stejné kategorii zajel čtvrtý a Aleš Loprais šestý čas. Martin Prokop obsadil v prologu v kategorii automobilů dvanácté místo. Motocyklista Martin Michek zahájil slavný závod v Saúdské Arábii dvacátou příčkou.

Je nám líto, video expirovalo.
Ohlasy českých závodníků po prologu Rallye Dakar

Třiatřicetiletý Macík zvládl třináct kilometrů dlouhou trasu v čase 9:43 a druhého Mitchela van den Brinka z Nizozemska porazil o pět sekund. "Je to první vítězství, jen v prologu, ale i to se počítá. Všechny kamiony, které jsme stavěli v MM Technology, jsou v patnáctce, takže spokojenost je velká. Teď se musíme připravit na první etapu, ve které bude otvírat trať. To se vždy nevyplatí, ale uvidíme, třeba tentokráte ano," řekl Macík.

Spokojený byl i čtvrtý Šoltys. "Bylo to hodně rychlé. Na začátku jsme měli malé faux pas a vylétli jsme z trati, protože mi navigátor zapomněl říct, že je tam pravá ostrá. Trochu jsme tam prohnali lidi a zdrželi se deset, patnáct vteřin, ale pak se jelo hezky. Auto funguje, ale bylo to jen pár kilometrů, takže se nedá nic pořádně vyzkoušet," řekl Šoltys.

Prokop zaostal za Ekströmem o 22 sekund. Za pilotem Audi skončil druhý muž minulého ročníku Loeb, třetí byl jeho krajan a čtrnáctinásobný šampion Stéphane Peterhansel. "Nebylo to špatné, ale uvidíme, jak to dopadne výsledkově. Doufám, že budeme za elitní desítkou, abychom v neděli nestartovali mezi prvními auty," řekl Prokop krátce po dojetí do cíle. A přání se mu vyplnilo. V čele jsou Švéd Mattias Ekström s audi a tovární jezdec KTM Toby Price z Austrálie. 

Michek dojel do cíle na břehu Rudého moře zhruba 200 km od Džiddy se ztrátou 23 sekund za nejrychlejším Pricem, který rallye v minulosti již dvakrát vyhrál. "Prolog jsem si užil, byl rychlý. Dvacáté místo není rozhodně špatným začátkem, tady bych se chtěl určitě pohybovat, nejlépe ještě výše," řekl Michek. Jeho týmový kolega Milan Engel byl 47., Jan Brabec 51., David Pabiška 60. a Libor Podmol 77.

Mezi čtyřkolkami byl Zdeněk Tůma na úvod 15., Josef Macháček v kategorii lehkých prototypů šestnáctý.

Rallye Dakar - prolog: bivak "Sea Camp" (13 km):

Automobily: 1. Ekström, Bergkvist (Švéd./Audi) 8:00, 2. Loeb, Lurquin (Fr., Belg./Prodrive) -1, 3. Peterhansel, Boulanger (Fr./Audi) -11, ...11. Prokop, Chytka -22 (ČR/Ford), 21. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) -44, 45. Trněný, Horyl (ČR/Ford) -1:34.

SSV (buggy): 1. Baciuška, Vidal (Lit., Šp./Can-Am) 9:06.

Lehké prototypy: 1. Gutiérrezová, Moreno (Šp./Can-Am) 8:49, ...16. Macháček, Schovánek (ČR/Can-Am) -32.

Motocykly: 1. Price (Austr./KTM) 8:22, 2. Sanders (Austr./GasGas) -1, 3. Branch (Botsw./Hero) -9, ...20. Michek -23, 47. Engel -53, 51. Brabec -58, 60. Pabiška (všichni ČR/KTM) -1:03, 77. Podmol (ČR/Husqvarna) -1:25.

Čtyřkolky: 1. Giroud (Fr,./Yamaha) 8:50, ...15. Tůma (ČR/Yamaha) -1:10.

Kamiony: 1. Macík (ČR/Iveco) 9:43, 2. Van den Brink -5, 3. Van Kasteren (oba Niz./Iveco) -6, 4. Šoltys (ČR/Tatra) -14, ...6. Loprais (ČR/Praga) -16, 12. Valtr -43, 17. Vrátný -1:14, 38. Tomeček (všichni ČR/Tatra) -3:57.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články