Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Dakar se rozjíždí. Letos bez kamazů, zato s velkými českými ambicemi

Start v pořadí pětačtyřicáté Rallye Dakar je tu. Slavný závod startuje třináctikilometrovým prologem. Dakar se už počtvrté pojede na území Saúdské Arábie, oproti minulým ročníkům je program o dvě etapy bohatší. České šance jsou letos vyšší v kategorii kamionů, kde budou scházet ruské kamazy. Úvodní dění na Dakaru shrne od 22:05 pořad Svět motorů.

Přípravy na Dakar 2023
zdroj: Profimedia

Na startu bude tradičně i početná skupina českých jezdců a posádek, kteří se představí ve všech kategoriích. Jedničkou mezi motocyklisty by měl být Martin Michek, který by rád atakoval umístění v elitní desítce a vylepšil tak své maximum. Podobné sny má i v kategorii automobilů Martin Prokop. Ten dojel v roce 2019 šestý.

"Pětka je něco, co nás trápí. To, kam bychom se chtěli dostat. Určitě bychom chtěli být v desítce. Věřím, že i přes řadu továrních aut tam patříme. I poté, co se nám poslední Dakar nepovedl, jsme dostali startovní číslo 210, takže je vidět, že s námi počítá a věří nám i pořadatel. Uvědomujeme si ale, že si to musíme zasloužit, a uděláme vše, aby se to povedlo," řekl Prokop.

Podobně je na tom i Michek, kterému se také poslední Dakar výsledkově příliš nevydařil. "Jsem nohama na zemi. Chtěl bych překonat sám sebe, ale vím, že to bude těžké. Sen to ale je. Nejedeme proti jednomu týmu, jak to měly například kamiony s Kamazem. U nás je sedm továrních týmů a všechny mají tři čtyři jezdce. Kdybych byl mezi patnáctým a dvacátým místem, bylo by to fajn," uvedl Michek.

Mezi čtyřkolkami se bude snažit navázat na čtvrté místo z minulého ročníku Zdeněk Tůma. S buggynou v kategorii lehkých prototypů se nakonec představí i zkušený Josef Macháček, který oproti původním plánům nahradil v týmu Buggyry zraněnou Yasmeen Kolocovou.

Kategorie kamionů bude bez kamazů

Tradičně početné české zastoupení bude mít kategorie kamionů, ve které budou chybět ruské kamazy, a řada posádek má tak vysoké ambice. Kamaz totiž v minulých letech opanoval přední pozice, jeho piloti ovládli posledních šest ročníků rallye a osmnáct od roku 2000.

"Příležitost získat výborný výsledek je určitě vyšší, ale na druhou stranu se do popředí hrnou další střelci, kteří třeba i chvilku vynechali. Myslím si, že závod bude vyrovnanější, což zvýší tlak, ale díky tomu to může být zároveň zábavnější. Na špici se to může pěkně střídat," uvedl Aleš Loprais, jehož maximem je třetí místo z roku 2007.

Na předních pozicích se ale chtějí pohybovat i Martin Macík nebo Jaroslav Valtr starší a Martinem Šoltysem. "Důležitá bude klidná hlava a rozumná, vyrovnaná jízda v solidním tempu, od samého začátku," podotkl Macík.

Rallye odstartuje v sobotu na břehu Rudého moře v takzvaném "Sea Campu" asi dvě stě kilometrů od Džiddy. Cíl je naplánovaný na 15. ledna na opačné straně Arabského poloostrova ve městě Dammám u Perského zálivu. Mezi motocyklisty obhajuje vítězství Brit Sam Sunderland, mezi automobily Násir Attíja z Kataru. Na startu nechybějí ani rallyeové legendy Sébastien Loeb z Francie nebo Španěl Carlos Sainz.

Posádky s českou účastí:

Motocykly: Martin Michek (KTM); Milan Engel (KTM); Jan Brabec (KTM); David Pabiška (KTM); Libor Podmol (Husqvarna).

Čtyřkolky: Zdeněk Tůma (Yamaha).

Auta: Martin Prokop, Viktor Chytka (Ford); Miroslav Zapletal, Marek Sýkora/SR (Ford); Karel Trněný, Milan Horyl (Ford).

SSV (buggy): Josef Macháček, David Schovánek (Can-Am).

Kamiony: Martin Macík, František Tomášek, David Švanda (Iveco); Martin Šoltys, Roman Krejčí, David Hoffmann (Tatra); Jaroslav Valtr st., René Kilián, Tomáš Šikola (Tatra); Aleš Loprais, Petr Pokora, Jaroslav Valtr ml. (Praga); Tomáš Vrátný, Jaromír Martinec, Bartolomiej Boba/Pol. (Tatra); Robert Kašák/SR, Tomáš Kazarka/SR, Jaroslav Kolář (Tatra); Albert Llovera/And., Margot Lloberaová/And., Petr Vojkovský (Ford); Tomáš Tomeček, Niccolo Funaioli/It., Ard Munster/Niz. (Tatra); Dušan Randýsek, Joel Darboure/Fr., Anthony Robineau/Fr. (MAN).

Klasik: Ondřej Klymčiw, Bill Conger/USA (Škoda 130 LR); Radek Vávra, Lukáš Vála (Nissan Patrol); Olga Roučková, Jiří Kopřiva (Suzuki Samurai); Ondřej Martinec, Gabriel Zubor (Toyota Land Cruiser); Radovan Zazarka/SR, Josef Kalina, Pavol Zachar/SR (Tatra 815 Puma).

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články