Čeští motokrosaři v Lokti nebodovali, Michek zářil ve Francii

Loket (Sokolovsko) – Belgičan Clément Desalle ve třídě MX1 a vedoucí muž mistrovství světa MX2 Ken Roczen z Německa vyhráli motokrosovou Grand Prix České republiky v Lokti. Domácí jezdci Petr Smitka a Patrik Liška nebodovali. Smitka první jízdu ve slabších "dvojkách" nedokončil, při pádu si o řídítka vymkl palec na levé ruce a do druhé už nenastoupil. Liška, startující na divokou kartu, obsadil v královské MX1 23. a 24. místo. MS bude pokračovat třináctým závodem za dva týdny v britském Winchesteru. Dnes se také ve Francii konal závod třídy MX3. Český závodník Martin Michek vybojoval konečnou třetí pozici v celkovém pořadí seriálu.

Loňské prvenství se v Loketských serpentinách nepodařilo obhájit mistru světa MX1 a lídrovi pořadí Antoniu Cairolimu. Favorizovaný Ital na KTM sice vyhrál první jízdu, ale v druhé se po špatném startu musel spokojit jen se čtvrtým místem, čímž skončila jeho aktuální série pěti vítězných rozjížděk.

První projel cílem Desalle na suzuki a společně s druhou příčkou z úvodní jízdy celkově v Lokti vyhrál. Bylo to jeho deváté prvenství, shodou okolností to první slavil aktuálně druhý muž MS před dvěma roky právě v Lokti. Ztrátu na Cairoliho mírně snížil tři závody před koncem seriálu na 48 bodů, Ital tak má stále na dosah třetí titul v řadě a pátý celkově.

Třídě MX2 v obou jízdách vévodil Roczen na KTM, který vyhrál svoji 11. Grand Prix a letos sedmou. Navíc pošesté letos získal maximální počet bodů a zvýšil náskok před svým nizozemským rivalem Jeffreym Herlingsem. Ten byl na Sokolovsku dvakrát druhý a v hodnocení šampionátu se jeho odstup za lídrem zvýšil na 27 bodů.

Český motokros je po dlouhé době medailový

Martin Michek se stal prvním českým medailistou v seriálu motokrosového mistrovství světa po 35 letech. Na francouzské trati v Lacapelle Marival dnes uhájil konečnou třetí pozici v hodnocení třídy MX3 a stal se pokračovatelem Jiřího Churavého a Zdeňka Velkého, kteří v roce 1976 získali stříbro a bronz v kubatuře do 125 ccm. Jezdec týmu Orion Litomyšl - RS Petrol završil sezonu v šampionátu druhým místem v Grand Prix Francie, kde si na motocyklu KTM připsal druhou a třetí příčku. Zisk titulu potvrdil dvěma triumfy už pět jízd za sebou neporažený Julien Bill ze Švýcarska na hondě. Michka v první jízdě i v konečné klasifikaci porazil ještě Francouz Milko Potisek z českého týmu UFO Racing. Český jezdec za ním zaostal o deset bodů.

Seriál měl nakonec jen osm dílů, poté co teprve v druhé polovině července motocyklová federace FIM zrušila zářijové závody ve Švýcarsku a Španělsku, navíc už na jaře se nejely původně plánované závody v Argentině a Brazílii. Naopak dodatečně byla do kalendáře zařazena na dnešek francouzská GP.

Výsledky MS v motokrosu ve třídách MX1 a MX2 v Lokti

MX1:

1. jízda: 1. Cairoli (It./KTM) 40:32,283, 2. Desalle (Belg./Suzuki) -5,506, 3. Goncalves (Portug./Honda) -6,272, ...24. Liška (ČR/Husaberg) -1 kolo.

2. jízda: 1. Desalle 40:06,261, 2. T. Leok (Est./TM) -3,847, 3. Goncalves -5,500, ...23. Liška -2 kola.

GP celkově: 1. Desalle 47 b., 2. Cairoli 43, 3. Goncalves 40.

Pořadí MS (po 12 z 15 závodů): 1. Cairoli 509, 2. Desalle 461, 3. Frossard 428.

MX2:

1. jízda: 1. Roczen (Něm./KTM) 39:40,474, 2. Herlings (Niz./KTM) -10,443, 3. Aubin (Fr./KTM) -38,509, ...Smitka (ČR/TM) nedokončil.

2. jízda: 1. Roczen 40:00,102, 2. Herlings -1,227, 3. Searle -35,893, ...Smitka nestartoval.

GP celkově: 1. Roczen 50, 2. Herlings 44, 3. Searle 35.

Pořadí MS (po 12 z 15 závodů): 1. Roczen 540, 2. Herlings 513, 3. Searle 435, ...42. Smitka 7.

ME do 125 ccm:

1. jízda: 1. Bernardini (It./KTM) 30:03,483, ...16. Kovář -1:35,587, 26. F. Podmol, 29. Krč oba -1 kolo, Hejhal (všichni ČR/KTM) nedokončil.

2. jízda: 1. Bernardini 29:46,370, ...20. Kovář -1:33,689, 28. Krč -2:07,430, 29. Podmol -1 kolo, 33. Hejhal -3 kola.

GP celkově: 1. Bernardini 50 b., ...20. Kovář 6.

Pořadí ME (po 4 ze 6 závodů): 1. Bernardini 185, ...24. Kovář 19.