Čeští motokrosaři na závěr šampionátů v Itálii bodovali. Letos jsem udělal pokrok, těší Poláka

Světový i evropský šampionát v motokrosu skončil o víkendu v Itálii. Světovými šampiony se stali Slovinec Gajser a Francouz Vialle a Evropu vyhrál Estonec Kucar. Čeští závodníci si na rozloučenou se sezonou MS připsali na svá konta celkem patnáct bodů, když Terešák i Polák skončili v obou jízdách třídy MX2 v první dvacítce pořadí. Michek se v závodě ME prosadil na stupně vítězů - skončil třetí.

Martin Michek
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Wolfgang Fehrmann

Petra Poláka sužovaly zdravotní problémy po otřesu mozku, přesto získal v seriálu mistrovství světa výrazně více bodů než loni. I proto je devatenáctiletý český reprezentant s druhým rokem v šampionátu spokojený a věří, že v příštím ročníku bude jeho zlepšení pokračovat. Zatím ještě nemá smlouvu, jednoznačnou prioritou je ale pokračování mezi světovou elitou ve třídě MX2.

"Letos jsem určitě udělal jezdecký pokrok, ale bohužel se mi nevyhnula zranění. Dvakrát za sebou jsem si udělal velmi těžký otřes mozku a musel jsem pár závodů vynechat," řekl Polák. Z 18 závodů MS nemohl nastoupit do šesti. "I přesto mám 45 bodů a loni dvanáct, což je o hodně lepší," pochvaloval si.

Sezona 2020 byla stejně jako v dalších sportech atypická. Kvůli pandemii koronaviru byla v březnu na několik měsíců přerušena a kalendář se nakonec několikrát změnil. "Na jaře jsem byl dobře připravený, ale pak bohužel přišla pauza a já jsem měl i problémy s týmem, takže bylo těžší se s tím vyrovnat. Nějak jsme se s tím ale popasovali a bylo to dobré. Zvládli jsme to," řekl Polák.

O to víc byla druhá část sezony náročná po soutěžní stránce. "Byl to sprint. Kvůli otřesům mozku jsem nejel všechno, ale poslední dva měsíce byly každý týden tři závody, což byl nářez. Ze sportovní stránky to bylo až moc, protože tělo si nedokáže odpočinout a únava se stupňovala. I v paddocku přibývala zranění," řekl.

Polák v letošním roce hájil barvy švýcarského týmu IXS MXGP, za koho bude jezdit v příštím roce, ještě jasné není. "Smlouvu zatím nemám, vše se teď řeší. Myslím si, že by to mohlo klapnout a příští rok bych se tam měl zase ukázat. Můžu ale říct, že zůstanu na yamaze," dodal Polák.

Motokrosové šampionáty znají v Itálii své vítěze

Šampion MX2 Vialle vyhrál úvodní jízdu, ale druhá mu nevyšla. Hned v úvodu měl pád a musel se propracovávat dopředu z chvostu startovního pole. Po několika dalších pádech se nakonec přece jen dostal alespoň na páté místo, to už ale na jeho konečném triumfu v šampionátu nemohlo nic změnit. Čeští jezdci obsadili v celkovém pořadí mistrovství světa 31. a 41. příčku.

V závěrečném šestém závodě evropského šampionátu, který se jel na stejném místě, byl z šesti Čechů ve startovní listině nejlepší Michek, jenž po čtvrtém a pátém místě v rozjížďkách skončil v závodě celkově třetí a v mistrovství Evropy obsadil jedenácté místo.

Velká cena Gardy, závěrečný závod MS v motokrosu v Pietramuratě (Itálie):

MXGP:

1. jízda: 1. Febvre (Fr./Kawasaki) -33:44,705, 2. Gajser (Slovin./Honda) -1,946, 3. Seewer (Švýc./Yamaha) -27,592. 2. jízda: 1. Gajser 33:53,636, 2. Febvre -15,977, 3. Paulin (Fr./Yamaha) -19,364. GP celkově: 1. Gajser 47, 2. Febvre 47, 3. Paulin 38.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Gajser 720, 2. Seewer 618, 3. Cairoli (It./KTM) 599.

MX2:

1. jízda: 1. Vialle (Fr./KTM) 34:05,231, 2. Renaux (Fr./Yamaha) -6,133, 3. Watson (Brit./Yamaha) -7,118, ...17. Polák (ČR/Yamaha) -1:20,538, 18. Terešák (ČR/KTM) -1:27,448. 2. jízda: 1. Watson 34:17,030, 2. Beaton (Austr./Husqvarna) -0,888, 3. Gifting (Švéd./Gasgas) -14,966, ...15. Polák -1:21,783, 19. Terešák -1 kolo.

GP celkově: 1. Watson 45, 2. Vialle 41, 3. Renaux 40, ...18. Polák 10, 21. Terešák 5.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Vialle 759, 2. Geerts (Belg./Yamaha) 679, 3. Renaux 581, ...31. Polák 45, 41. Terešák 13.