1. SC TEMPISH Vítkovice - FbŠ Bohemians

Čagin vyhrál Rallye Dakar a překonal Lopraise

Buenos Aires - Rus Vladimir Čagin s kamazem vyhrál po sedmé Rallye Dakar a překonal v kategorii kamionů rekordní bilanci české legendy Karla Lopraise. Absolutním rekordmanem pouštní soutěže je s devíti triumfy Stéphane Peterhansel, který zvítězil šestkrát na motocyklu a třikrát za volantem osobního automobilu. Španěl Mark Coma se s KTM na průběžné první místo dostal ve čtvrté etapě a vítězství uhájil až do cíle v Buenos Aires. Závěrečnou etapu dokončil na pátém místě hned za svým hlavním soupeřem a obhájcem prvenství Francouzem Desprésem. V cíli jsou také dva Češi - David Pabiška a Jan Veselý.

Mezi automobily znovu ovládly stupně vítězů volkswageny. Katařan Násir Attíja se po loňském druhém místě a těsné porážce od Španěla Sainze letos dočkal prvenství se suverénním náskokem téměř 50 minut.

Čagin zpočátku bojoval s krajanem Firdausem Kabirovem a českým jezdcem Alešem Lopraisem, ale po technických problémech jeho tatry a následné diskvalifikaci kvůli neprojetí kontrolních bodů směřovaly kamazy neohroženě za dalším úspěchem. Od desáté etapy už Čagin držel první místo a nakonec zvítězil o půl hodiny.

Dakar 2011

Coma v Argentině triumfoval i předloni, v roce 2006 zvítězil ještě na africké půdě. Čtyřiatřicetiletý jezdec vévodil celkovému pořadí od čtvrté etapy až do dnešního dojezdu v Buenos Aires. Závěrečnou třináctou etapu dokončil na pátém místě hned za svým hlavním soupeřem a obhájcem prvenství Cyrilem Desprésem. Francouz na něj v konečném účtování ztratil čtvrt hodiny.

"Dakar je náročný závod, ale letos to bylo obzvlášť těžké. Hlavní bylo udržet koncentraci. Když skončil jeden těžký úsek, přišel ještě těžší. Vítězství je oceněním za tvrdou práci," řekl Coma.

Třetím vítězstvím na Dakaru vyrovnal bilanci Desprése, který soutěž vyhrál v letech 2005, 2007 a loni. "Další první místo by bylo fajn, mrzí mě, že to nevyšlo. Ale líp to nešlo. Udělal jsem dvě malé chyby, které ale měly velké důsledky," řekl francouzský jezdec.

Svým prvním etapovým triumfem v tomto ročníku zakončil Dakar nizozemský motocyklista Frans Verhoeven. Technika zradila na závěr soutěže Chilana Francisca Lopeze Contarda, který se držel od čtvrté etapy na třetím místě. Na trase z Córdoby do Buenos Aires mu praskl tlumič a klesl na konečnou čtvrtou příčku. Český jezdec David Pabiška obsadil 31. místo.

Soutěž čtyřkolek ovládl Argentinec Alejandro Patronelli, jenž vylepšil druhé místo z loňska, kdy zaostal jen za svým bratrem Marcosem. Tomu pokazila obhajobu titulu zlomenina lýtkové kosti, kterou si přivodil v prosinci při tréninku. Do soutěže sice odstartoval, ale po třetí etapě skončil.

Výsledky závěrečné 13. etapy Rallye Dakar

Automobily:

1. Sainz, Cruz (Šp./Volkswagen) 1:16:08,

2. Attíja, Gottschalk (Kat., Něm./Volkswagen) -38,

3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Volkswagen) -1:58.

Konečné pořadí: 1. Attíja 45:16:16, 2. De Villiers -49:41, 3. Sainz -1:20:38.

Motocykly:

1. Verhoeven (Niz./BMW) 1:25:07,

2. Rodrigues (Portug./Yamaha) -5,

3. Després (Fr./KTM) -19, ...38. Pabiška (ČR/Yamaha) -15:00.

Konečné pořadí: 1. Coma (Šp./KTM) 51:25:00, 2. Després -15:04, 3. Rodrigues -1:40:20, ...31. Pabiška -12:59:59.

Čtyřkolky:

1. Laskawiec (Pol./Yamaha) 1:35:00,

2. Declerck (Fr./Polaris) -4:11,

3. A. Patronelli (Arg./Yamaha) -7:13.

Konečné pořadí: 1. A. Patronelli 63:49:47, 2. Halpern (Arg./Yamaha) -59:53, 3. Laskawiec -6:17:38.