Button vyhrál ve Španělsku už čtvrtý závod v sezoně

Barcelona - Brit Jenson Button vyhrál dnešní Velkou cenu Španělska a čtvrtým letošním vítězstvím z pěti závodů si upevnil vedení v šampionátu formule 1. Druhý double stáje Brawn GP v sezoně zpečetil Brazilec Rubens Barrichello. Třetí skončil Australan Mark Webber s red bullem před týmovým kolegou Sebastianem Vettelem, který dosud jako jediný dokázal v Číně narušit Buttonovu nadvládu.

V Barceloně se potvrdilo pravidlo posledních let a podeváté za sebou závod vyhrál vítěz kvalifikace. Po startu to tak ale nevypadalo, protože Buttona předjel z třetího místa vyrážející Barrichello. Úvodní metry pak poznamenala kolize čtyř vozů a závodit se znovu začalo až od šestého kola, když trať opustil zpomalovací vůz.

Brazilec si vybudoval náskok, ale na rozdíl od svého kolegy jel s taktikou tří zastávek v boxech. A to na Buttona, který byl u mechaniků jako většina jezdců dvakrát, nestačilo. Třetí místo dlouho patřilo Felipemu Massovi, který držel naděje Ferrari na první stupně vítězů v sezoně. Marně na něj dotíral po nepovedeném startu druhý muž kvalifikace Vettel, ale před oba se nakonec po své druhé zastávce v boxech dostal Webber.

Vicemistr světa Massa v závěru musel šetřit palivo, které mu došlo těsně po projetí cílem, a nucené zpomalení pro něj znamenalo propad na šestou pozici. Tím vyrovnal dosavadní maximum kolegy Kimiho Räikkönena, který si po taktické chybě v kvalifikaci, kdy příliš brzy odstavil vůz a vůbec nepostoupil do druhé fáze, vypil kalich hořkosti do dna. Pro obhájce loňského prvenství skončila španělská Grand Prix už v 18. kole kvůli poruše. Nebodoval ani mistr světa Lewis Hamilton, který skončil s mclarenem devátý.

Příští závod se pojede 24. května v Monte Carlu.

Výsledky Velké ceny Španělska:
1. Button (Brit./Brawn) 1:37:19,202 (prům. rychlost: 189,336 km/h), 2. Barrichello (Braz./Brawn) -13,056, 3. Webber (Austr./Red Bull) -13,924, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -18,941, 5. Alonso (Šp./Renault) -43,166, 6. Massa (Braz./Ferrari) -50,827, 7. Heidfeld (Něm./BMW) -52,312, 8. Rosberg (Něm./Williams) -1:05,211, 9. Hamilton (Brit./McLaren), 10. Glock (Něm./Toyota) oba -1 kolo.

Pořadí MS (po 5 z 15 závodů): 1. Button 41 b., 2. Barrichello 27, 3. Vettel 23, 4. Webber 15,5, 5. Trulli (It./Toyota) 14,5, 6. Glock 12, 7. Hamilton 9, 8. Alonso 9, 9. Heidfeld 6, 10. Rosberg 4,5.

Pohár konstruktérů: 1. Brawn GP-Mercedes 68, 2. Red Bull-Renault 38,5, 3. Toyota 26,5, 4. McLaren-Mercedes 13, 5. Renault 9, 6. BMW-Sauber 6, 7. Ferrari 6, 8. Williams-Toyota 4,5, 9. Toro Rosso-Ferrari 4.