Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Severní Makedonie - Chile

Brněnští radní chtějí poslat spolek Velké ceny do insolvence

Spolek města a kraje pořádající motocyklovou Grand Prix České republiky v Brně by měl jít do insolvence. Radní Brna to navrhují schválit na lednovém zastupitelstvu. ČTK a Českému rozhlasu to řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Spolek má nevypořádané závazky směrem k promotérské společnosti Dorna, ale i k vlastníkovi okruhu Automotodromu nebo k držitelům nevyužitých lístků. Závody se letos neuskuteční.

zdroj: ČT sport autor: Petr Musil

Podle města má spolek peníze na úhradu Dorně, na vrácení peněz za vstupenky i na adekvátní dohodu s Automotodromem, kterou se ale nepodařilo vyjednat.

"Pokud bude Automotodrom Brno trvat na svých sporných požadavcích, tedy na úhradě neobjednaných oprav a nájemného za závod, který se nepojede, nemůže spolek vypořádat všechny závazky. Čas na dohodu je do 18. ledna. Jestliže k ní nedojde, zastupitelstvo projedná doporučení rady o podání návrhu na insolvenční řízení," uvedlo město v prohlášení.

Podle něj Automotodrom požaduje 22 milionů za opravy okruhu z předešlých let a 27 milionů za využití okruhu v letošním roce, v součtu tedy 49 milionů korun bez DPH. Po jednáních podle města Automotodrom snížil požadavky na 25 milionů bez DPH a převod pětiprocentního podílu společnosti Automotodrom, kterou vlastní Brno. Odhadovaná hodnota je asi 12 milionů. Spolek jako vypořádání smlouvy nabízel 5,5 milionu, což podle města Automotodrom nepřijal.

Vedení Automotodromu se proti vyjádření zástupců města ohradilo a vyzvalo představitele spolku, aby přestali poškozovat jejich dobré jméno. "A nezbavovali se vlastní odpovědnosti za zrušení Grand Prix a všech důsledků, které z tohoto aktu plynou," uvedl Automotodrom v prohlášení s tím, že výroky druhé strany považuje za nekorektní a držitelé vstupenek oprávněně očekávají vrácení peněz. Stejně jako další věřitelé.

Podle představitelů okruhu nedošlo z druhé strany k žádnému návrhu na ukončení platných smluv. "Natož ke skutečnému formálnímu vypovězení. Žijeme v právním státě a očekáváme korektní jednání ve vztahu k smluvnímu vypořádání," zdůraznil Automotodrom s tím, že pokud město spolek "pošle" do insolvence, bude to respektovat. "A vyčkáme na rozhodnutí soudu či insolvenčního správce," dodal Automotodrom.

Závody se letos nepojedou, přestože na jejich pořádání měl spolek smlouvu. Důvodem je oprava dráhy odhadem za 100 milionů korun, kterou požadovala Dorna. Město ani kraj na to ale nemají peníze s ohledem na ekonomické dopady pandemie koronaviru. Spolek není schopný dostát závazkům vůči všem věřitelům. V insolvenci by nejspíš platil jen část závazků.

Spolek vloni uspořádal závod mistrovství světa silničních motocyklů popáté. Smlouvu měl na pět ročníků, ale v srpnu se kvůli koronaviru jelo bez diváků, proto Dorna snížila poplatek z více než čtyř milionů eur (kolem 110 milionů korun) na jeden milion eur (asi 27 milionů korun) s tím, že se pojede i letos a s diváky za částku šest milionů eur (162 milionů korun).

Po minulém ročníku ale také požadovala opravu dráhy, na niž si stěžovali jezdci. Rekonstrukce by odhadem stála 100 milionů korun.

Zástupcům města a kraje se také nelíbilo, že chce Dorna od příštích ročníků zvýšit zalistovací poplatek na zisk licence na dvojnásobek, tedy na devět milionů eur (243 milionů korun), což by podle nich nebylo v silách města ani kraje. Obě zastupitelstva proto schválila usnesení, že se letos v Brně závody neuskuteční.

Dorna mezitím pořadatelům oznámila, že nebude chtít poplatek za příští ročník. Spolku tak zbývá kromě Automotodromu vypořádat závazek za loňské závody směrem k Dorně ve výši jeden milion eur a řešit musí i prodané a nevyužité lístky asi za 30 milionů korun.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy