Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Chorvatsko - Česko

Britskou rallye vyhrál Latvala, Loeb se srazil s autem diváků

Cardiff - Fin Jari Matti Latvala vyhrál Britskou rallye, závěrečný díl mistrovství světa v
automobilových soutěžích. Titul si již v pátek zajistil Sébastien Loeb z Francie, který po dnešní srážce s autem diváků na přejezdu mezi rychlostními zkouškami rallye ve Walesu nedokončil. Bez ohledu na to mohla být tovární jednička Citroënu spokojená, šampionát ovládla už poosmé za sebou.

Jari-Matti Latvala
zdroj: AP autor: Tom Hevezi

V Britské rallye nakonec triumfovali zástupci Fordu. Za Latvalou skončil druhý Nor Mads Östberg, třetí dojel jeho krajan Henning Solberg. Oba však za dvojkou továrního týmu výrazně zaostali, Östberg o 3:42 minuty a Solberg o více než sedm minut. Na 15. místě v absolutním pořadí dojel do cíle Martin Semerád, který byl druhý mezi produkčními vozy a posunul se na celkově bronzovou pozici v kategorii PWRC. Po páteční nehodě rallye dokončil i Martin Prokop, který absolvoval premiérově za volantem vozu kategorii WRC.

Latvala vyhrál poprvé v sezoně a popáté v kariéře. "Je to skvělý pocit, na který jsme čekali celý rok. A to je dlouhá doba. Příští rok budeme s Fordem bojovat o titul," radoval se v cíli šestadvacetiletý Fin. V září v Austrálii přišel o první místo jen kvůli týmové režii, když před sebe pustil kolegu a krajana Mikko Hirvonena. "Byla to těžká soutěž, na které jste nemohli vědět, co se stane. Je to skvělý konec sezony," uvedl Latvala.

Sébastien Loeb
zdroj: AP autor: Tom Hevezi

Sedmatřicetiletý Loeb, jenž mohl začít slavit další titul po páteční nehodě svého jediného zbývajícího soka v boji o celkový triumf Hirvonena, se srazil s vozem, který jel po špatné straně silnice. "Nemohli jsme tomu zabránit. Nebylo to nic strašného, ale auto bylo nepojízdné," uvedl Loeb, jenž na úzké cestě doplatil na to, že se v Británii jezdí vlevo. Narazil totiž do vozu, který řídil španělský fanoušek, jenž na to nebyl zvyklý. "Měl špatný reflex. Není to ale poprvé, co se něco podobného stalo," řekl Loeb, podle kterého se viník nehody na místě rozplakal.

Krále světové rallye ale odstoupení mrzet nemuselo. Titul již měl jistý. I proto přijal nehodu s klidem. "Byl to dobrý souboj. Jak jsem říkal, hlavním cílem bylo získat tady titul mistra světa. To se podařilo, takže je to OK. Byla to první rallye, na které jsem nepotřeboval bodovat. Takže pokud se to mělo někde stát, bylo to tady," dodal Loeb, jenž letos nedokončil pouze dvě rallye.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy