Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Hokejka

Autoklub podal na odstupujícího ministra Dobeše trestní oznámení

Praha - Vedení Autoklubu České republiky (AČR) podalo trestní oznámení na ministra školství, mládeže a tělovýchovy Josefa Dobeše kvůli podezření ze spáchání trestného činu poškození cizích práv a zneužití pravomoci úřední osoby. Na jeho rozhodnutí nic nezměnila ani rezignace, kterou Dobeš ve středu oznámil. Prezident AČR Roman Ječmínek však uvedl, že ji asociace automobilového a motocyklového sportu uvítala.

Prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek
zdroj: ČT24

"Nepředjímali jsme, že shodou okolností bude v těchto dnech rezignovat. Podle mého se ale v těchto dnech bohatě naplnila skutková podstata návrhu na trestní oznámení. Všechny svazy sdružené v Autoklubu ČR se dostaly do kritické situace činy, které dělal pan ministr," uvedl Ječmínek.

Ječmínek: Nadšení z rezignace je bezbřehé

AČR svolal tiskovou konferenci ještě před Dobešovým rozhodnutím opustit ministerský post. "Autoklub jako celek, všechny jeho svazy a kluby, negrossovsky upřímně vítají, že pan ministr bude v pátek rezignovat. Nadšení je bezbřehé," doplnil Ječmínek.

Ministr školství Josef Dobeš
zdroj: ČTK autor: Vít Šimánek

Autoklub se dostal do sporu s ministrem školství v říjnu, kdy se Dobeš rozhodl jednostranně převést sportovní autoritu pro český motocyklový sport na nově vzniklý Český svaz motocyklového sportu (ČSMS), reprezentovaný majoritním vlastníkem Masarykova okruhu Karlem Abrahamem starším. Od té doby se všechny strany přou, a to i na půdě Mezinárodní motocyklové federace (FIM), o tom, kdo má v Česku právo FIM zastupovat a kdo řídí motocyklový sport. Podle písemných stanovisek mezinárodní federace je to nejméně do prosince, kdy se uskuteční další kongres FIM, Autoklub ČR.

"Pan ministr od svého stanoviska neustoupil ani poté, kdy jsme si vyžádali stanovisko Ústavu státu a práva, stanovisko Českého olympijského výboru, ani po únorovém stanovisku podvýboru pro tělovýchovu a sport Parlamentu ČR, kdy všechny tyto subjekty se shodly na tom, že se jedná o vlámání do autonomie sportu, porušení ústavy a porušení Listiny práv a svobod," uvedl Ječmínek, který se zároveň obrátil se stížností i na Ústavní soud. Ten by měl rozhodnout v dubnu nebo v květnu.

Podat trestní oznámení na ministra se Autoklub rozhodl poté, co podle něj Dobeš svými výkony AČR několikrát značně poškodil. Nesouhlasí totiž například s tvrzeními, že špatně hospodaří s dotacemi, s vyjádřením, že Ječmínek se podílel v sázkové kanceláři Sazka na likvidaci financování českého sportu, a tvrdí, že ministr Dobeš nemá právo FIM nařídit, aby Česko v této organizaci zastupoval ČSMS.

Ministerstvo údajně zadržuje finance pro Autoklub

Ječmínek se dnes také pozastavil nad skutečností, že MŠMT Autoklubu doposud neuvolnilo zálohy na dotace pro rok 2012. A to jak na motocyklový, tak na automobilový sport. "Pan ministr vydal interní dispozici, že Autoklub ČR a svazy v něm sdružené nemohou do dnešního dne obdržet ani korunu," řekl Ječmínek. Další sportovní svazy přitom podle jeho informací od MŠMT již zálohy dostaly. Ječmínek nyní věří, že Dobešův nástupce všechny jeho kroky související s motocyklovým sportem zruší.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy