Abraham si v Katalánsku vyjel dva body, Kornfeil špatnou kvalifikaci nenapravil

Barcelona – Další dva body si do hodnocení mistrovství světa silničních motocyklů připsal Karel Abraham. Český jezdec ve Velké ceně Katalánska obsadil v kategorii MotoGP čtrnácté místo. Jakub Kornfeil dojel ve třídě Moto3 na 22. místě a zaznamenal druhý nejhorší výsledek v sezoně. Bodovat nedokázal pošesté ze sedmi letošních závodů.

zdroj: ČTK/EFE autor: David Fernandez

Kategorii MotoGP ovládl Ital Andrea Dovizioso, jenž si po triumfu ve Velké ceně Itálie připsal druhou výhru za sebou a zdramatizoval boj o titul. Ve třicetistupňovém vedru porazil úřadujícího mistra světa Marca Márqueze, jenž nedokázal navázat na vítězství svého bratra Álexe v Moto2. Vedení v průběžném pořadí uhájil další Španěl Maverick Viňales, který skončil desátý, Dovizioso ale stáhl jeho náskok na sedm bodů.

Abraham se po startu z 18. místa nejprve mírně propadl, pak se ale posunul zpět a jezdil těsně za bodovanou patnáctkou. Ke čtvrtému bodovanému umístění v sezoně mu dvě kola před koncem pomohl pád Danila Petrucciho. V průběžném pořadí je Abraham s 11 body stále devatenáctý.

Kornfeil, jenž v sedmi odjetých závodech bodoval jen před třemi týdny ve Francii, odstartoval po nevydařené kvalifikaci z 29. místa a mimo bodované pozice se pohyboval celý závod. Hůř dopadl Kornfeil jen v dubnové Grand Prix Ameriky v Austinu, kde dojel třiadvacátý.

Doviziozo slaví další výhru v kategorii MotoGP, v Katalánsku bodoval i Abraham

"Kvalifikace je jednoznačně celým kamenem úrazu tohoto víkendu," posteskl si Kornfeil, jenž ve skupině bojující o 18. místo zajížděl rychlá kola. "Během závodu padaly moje nejrychlejší kola víkendu, které byly zároveň mnohem blíž čelu než ty hodnoty, které jsme viděli v kvalifikaci. Co hodnotím ale negativně, je ta koncovka, kterou jsem nezvládl úplně dobře a skončil tak za hranicí první dvacítky," dodal.

Čtvrtou výhru v sezoně oslavil v Moto3 před domácími fanoušky v Barceloně suverénní lídr seriálu Joan Mir. Španěl, který od příští sezony přestoupí do vyšší třídy Moto2, se na první místo prosmýkl v závěru posledního kola a výhru si pohlídal. Druhý dojel Ital Romano Fenati, jenž se za Mira posunul i v průběžném pořadí MS. Na lídra ztrácí 45 bodů. Třetí příčku obsadil další domácí jezdec Jorge Martín, vítěz kvalifikace.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:

Moto3: 1. Mir (Šp./Honda) 42:11,846, 2. Fenati (It./Honda) -0,191, 3. Martín (Šp./Honda) -0,279, 4. Bastianini (It./Honda) -0,462, 5. Canet (Šp./Honda) -0,674, 6. Ramírez (ŠP./KTM) -0,740, ...22. Kornfeil (ČR/Peugeot) -23,376.

Průběžné pořadí (po 7 z 18 závodů): 1. Mir 133, 2. Fenati 88, 3. Canet 85, 4. Di Giannantonio (It./Honda) 80, 5. Migno (It./KTM) 76, 6. Martín 76, ...24. Kornfeil 5.

Moto2: 1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 42:40,502, 2. Pasini (It./Kalex) -3,525, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -4,452, 4. Oliveira (Portug./KTM) -5,322, 5. Baldassarri (It./Kalex) -9,930, 6. Morbidelli (oba It./Kalex) -14,172.

Průběžné pořadí (po 7 z 18 závodů): 1. Morbidelli 123, 2. Lüthi 116, 3. Á. Márquez 103, 4. Oliveira 83, 5. Pasini 69, 6. Bagnaia (It./Kalex) 55.

MotoGP: 1. Dovizioso (It./Ducati) 44:41,518, 2. M. Márquez -3,544, 3. Pedrosa (oba Šp./Honda) -6,774, 4. Lorenzo (Šp./Ducati) -9,608, 5. Zarco (Fr./Yamaha) -13,838, 6. Folger (Něm./Yamaha) -13,921, ...14. Abraham (ČR/Ducati) -39,436.

Průběžné pořadí (po 7 z 18 závodů): 1. M. Viňales (Šp./Yamaha) 111, 2. Dovizioso 104, 3. M. Márquez 88, 4. Pedrosa 84, 5. Rossi (It./Yamaha) 83, 6. Zarco 75, ...19. Abraham 11