Abraham obsadil v kvalifikaci na VC Česka 10. místo, Rossi vylepšil traťový rekord

Brno - Český motocyklový jezdec Karel Abraham odstartuje do jedenáctého dílu mistrovství světa na Masarykově okruhu v Brně díky desátému místu v kvalifikaci ze třetí řady. Lukáš Pešek byl patnáctý a bude stát v řadě za Abrahamem. Nejrychlejšího času dosáhl ve třídě do 250 ccm Ital Marco Simoncelli. Lukáš Šembera obsadil pětadvacáté místo ve třídě do 125 ccm. Nejrychlejšího času dnes na Masarykově okruhu dosáhl Ital Andrea Iannone, za kterým šestnáctiletý brněnský rodák zaostal o 2,9 vteřiny. Do hlavního závodu se kvalifikovali i další dva čeští jezdci, startující na divokou kartu. Karel Pešek obsadil 29. místo, Ladislav Chmelík byl 35. a jako poslední splnil kritéria pro start v nedělním klání. V královské kategorii MotoGP byl nejlepší osminásobný světový šampion Ital Valentino Rossi, který dokonce vylepšil svůj traťový rekord z roku 2006. Novým maximem je nyní čas 1:56,145.

Abraham, jenž se probojoval v kvalifikaci do elitní desítky potřetí za sebou, zaostal za třetím mužem průběžného pořadí Simoncellim o 1,2 vteřiny. Pešek byl o 1,985 pomalejší než Ital. Lídr seriálu dvěstěpadesátek Japonec Hiroši Aojama dnes skončil druhý.

Abrahama výsledek těší, odborníkem na trať prý není

"Jsem maximálně spokojený, protože tady v Brně jsem takový výsledek nečekal. Hodně se mi tady líbí, ale nejsem žádný odborník na tuto trať," řekl Abraham novinářům. Vedle umístění jej potěšil i malý odstup od čela, jen 26 setin vteřiny jej dělilo od pozice v druhé řadě. "My se nyní snažíme jet ve všech závodech tak, abychom byli do 1,5 vteřiny od prvního. To je náš cíl, proto jsme s tím trochu počítali," uvedl jezdec brněnského týmu Cardion AB.

Osmnáctiletý Abraham zajel nejrychlejší kolo až v samém závěru kvalifikace, když jej předtím podle jeho slov dvakrát zbrzdil Francouz Jules Cluzel. "V posledním kole mě předjel Locatelli, kterého jsem nechal ujet asi o 50 nebo 100 metrů s tím, že se jej pokusím dojet a tak si zajet nejlepší čas. To se mi sice nepodařilo, ale i tak jsem zajel své maximum," řekl patnáctý muž průběžného pořadí své kategorie.

Pešek měl zdravotní problémy, do závodu odstartuje

Jeho krajan Pešek v kvalifikaci jen lehce vylepšil svůj čas z předešlého
volného tréninku. Po jízdě si stěžoval na oteklé mandle, bolest hlavy, dokonce hned absolvoval lékařské vyšetření. "Nemůže v helmě pořádně dýchat ani správně sedět na motocyklu," řekl manažer týmu Pavel Vokatý novinářům. Jezdec totiž kvůli vyšetření plánované setkání s novináři zrušil. Peškův nedělní start by však neměl být ohrožen. "Nepřipouštíme si, že by v neděli nejel. I v Mugellu jel s angínou a antibiotiky," uvedl Vokatý. Jasno však bude podle všeho až dnes večer. "Do zítřka si pokusí maximálně odpočinout a pak se uvidí. Po ranním warm upu budeme vědět více," dodal Vokatý.

Pětinásobný vítěz české Grand Prix Valentino Rossi ovládl kvalifikaci i přes pád tři minuty před jejím koncem. Druhé místo obsadil jeho týmový kolega z Yamahy Jorge Lorenzo, třetí byl další Španěl Dani Pedrosa. Při absenci zdravotně indisponovaného Australana Caseyho Stonera se tak do první řady postaví aktuálně tři nejlepší jezdci průběžného pořadí MS.

Výsledky kvalifikace:

Do 125 cm: 1. Iannone (It./Aprilia) 2:08,171, 2. Terol (Šp./Aprilia) -0,313, 3. Cortese(Něm./Derbi) -0,336, 4. Simon (Šp./Aprilia) -0,371, 5. Smith (Brit./Aprilia) -0,786, 6. Bradl (Něm./Aprilia) -1,013, ...25. L. Šembera (ČR/Aprilia) -2,903, 29. K. Pešek (ČR/Derbi) -3,952, 35. Chmelík (ČR/Honda) -8,496.

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 2:01,611, 2. H. Aojama (Jap./Honda) -0,350, 3. Barberá (Šp./Aprilia) -0,453, 4. Debon(Šp./Aprilia) -0,773, 5. Di Meglio (It./Aprilia) 0,815, 6. Locatelli (It./Gilera) -0,932, ...10. Abraham (ČR/Aprilia) -1,200, 15. L. Pešek(ČR/Aprilia) -1,985.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 1:56,145, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) -0,050, 3. Pedrosa(Šp./Honda) -0,333, 4. Elias (Šp./Honda) -0,672, 5. Edwards (USA/Yamaha) -0,809, 6. Dovizioso (It./Honda) -0,963.