Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Rakousko - Severní Makedonie

Svoboda bude před obhajobou v Riu pilovat běh se zatáčkami

Rio de Janeiro - Město bez nadšení z blížící se olympiády, horší organizaci a hlad zažil moderní pětibojař David Svoboda pět měsíců před startem letních her pod pěti kruhy. V Riu de Janeiro si vyzkoušel sportoviště, na kterých se v srpnu pokusí navázat na zlato z Londýna, a zjistil, že si musí zvyknout na běžeckou část plnou ostrých zatáček a střelbu v šeru.

David Svoboda
zdroj: REUTERS autor: Mike Hutchings

Nedělní závod Světového poháru v Riu bral především jako testovací, obsadil v něm 16. místo. "Ujistil jsem se, že když nemám důvod, motivaci spojenou především s olympiádou, těžko se mi hledá síla na to, abych se koncentroval," uvedl třicetiletý závodník pražské Dukly v tiskové zprávě.
 
Nasbíral kupu potřebných informací, na kterých je potřeba před návratem do Ria pracovat. "Areál tady nikdy nebýval moc pěkný, nečekal jsem zázraky, ale mají tu teď hezkou šermířskou halu. Bazén sice není moc pěkný, ale plave se venku a tam mi to vždycky šlo víc. A moc se mi líbil parkur - vysoké překážky a výborní koně, na to se těším," řekl Svoboda.
 
Na nekryté střelnici se střílelo i za tmy bez světel. "Na to si musíme na tréninku zvyknout," řekl Svoboda. Moc se mu nelíbila běžecká trať na parkuru, která byla hodně zakroucená. "Na velmi malém prostoru je spousta ostrých zatáček, nenašel jsem svůj rytmus. Přes zimu mám naběháno, ale tady se mi to nepovedlo přenést. Ale proto jsme tu byli, abychom všechno zjistili," uvedl Svoboda.

Reprezentační trenér Jakub Kučera už vymýšlí, na kterém fotbalovém hřišti v Praze bude závodníkům schopen připravit trať podobnou té olympijské. "Kdybychom tuhle atypickou trať teď neviděli, David by s tím na olympijských hrách mohl mít problém. Tohle není typ tratě, kterou má rád. Pokud bychom se nepřizpůsobili, může to udělat rozdíl dvaceti vteřin na běhu, což už by bylo rozhodující. Musíme to namodelovat tak, aby se z toho závodníkům nemotala hlava," řekl Kučera.
 
Závodníci se museli při předolympijském testu vyrovnat s horší organizací

"Autobusy jezdily nešikovně, takže jsem v sobotu po šermu přišel o oběd. Vzhledem k tomu, jak jsem hubený, je to špatné, když se pořádně nenajím," řekl Svoboda. Věří, že při Hrách to bude lepší. "Někdo na to dohlédne a bude to v pohodě. Každopádně jsem rád, že jsme se tomu teď mohli jen smát. Ale kdybych tu potřeboval závodit o body, asi bych nebyl moc šťastný."
 
V sobotu stálo po silné bouřce na promenádách na plážích Copacabana a Ipanema dvacet centimetrů vody. "Doprava se naprosto zastavila, po závodě žen jsme odjížděli v osm večer a na hotel jsme se dostali po půlnoci. Tohle musí být na olympiádě zajištěné jinak. Pokud by nedostavěli rychlodráhu, byl by to konec," uvedl Kučera.
 
Některé věci se za pět měsíců do olympiády podle českých pětibojařů nejspíš nezmění. Jako třeba spousta odpadků povalujících se kolem nebo řeka v aleji u areálu Deodoro Olympic Park. "Což je spíš stoka," dodal Kučera. Přestože takové prostředí přitahuje komáry, s obavami z viru zika se pětibojaři domů nevracejí. Od organizátorů dostávali repelenty, pár štípanců si přesto odvezou. "Nějací komáři tu jsou. Britové spali v moskytiérách, ale já jsem se komárů vůbec nebál. Uvěřil jsem tomu, že to je nafouknutá bublina, a zdá se mi, že to tak do větší míry bude. Tak doufám, že nepřijedu nakažený. A je tu hrozně horké léto, tak se těším na to, že tu v srpnu bude normální počasí," řekl Svoboda.

David Svoboda: "Brazilci tu olympiádu asi ani moc nechtějí, je jim ukradená."

Chladný je podle zkušeností pětibojařů zatím přístup Brazilců ke Hrám. "Když jsme jeli na testovací závody v posledních třech olympijských cyklech, města tím žila daleko víc. Tady nic není," řekl trenér Kučera.
 
Svoboda se s parťáky vyrazil podívat na turnaj v plážovém volejbalu, kde hrály i Markéta Sluková s Barborou Hermannovou. "Brazilci tu olympiádu asi ani moc nechtějí, je jim ukradená. Je to chudá země. Z centra se projíždí skrz slumy, člověk vidí vlnité plechy místo střech. Tabule s odpočtem dnů zbývajících do olympiády, které byly na každém rohu v Londýně, tu nejsou," líčil Svoboda.
 
V další části sezony nejspíš vynechá Světový pohár v Římě, zazávodí si v Maďarsku a pak otestuje formu koncem května na mistrovství světa. "Tam je vždycky o co závodit," řekl. Na červencovém evropském šampionátu předběžně počítá s některou ze štafet. "A pak už bude olympiáda. Budu doufat, že všechny zase nějak přečurám. I když jsou teda hrozně dobří," řekl Svoboda.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy