Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Hokej na zemi

Pětiboj bude testovat překážkové závody coby náhradu za parkur. Sportovci se změnou nesouhlasí

Dvě varianty překážkových závodů se v příštích měsících budou testovat coby možná náhrada za kritizovaný parkur. Přišla s tím Mezinárodní federace moderního pětiboje (UIPM), o případné změně ve složení sportu pak rozhodne kongres UIPM. Samotní sportovci proti nahrazení parkuru dlouhodobě protestují.

Martin Vlach
zdroj: Filip Komorous

Překážkové závody mají různé podoby a startující při nich urazí různě dlouhé vzdálenosti. Soutěže Ninja mají podle zastřešující organizace překážkových sportů po celém světě miliardovou sledovanost.

Jízda na koni s překážkami má být z pětibojařských soutěží vyřazena, protože je často problematická. Na loňských olympijských hrách v Tokiu upoutal pozornost případ německé reprezentantky Anniky Schleuové, jejíž kůň se vzpouzel a odmítal skákat. Schleuová se ho snažila pomocí bičíku a ostruh přimět k poslušnosti. Trenérka Kim Raisnerová ji vyzývala, ať ho udeří, sama to také do jeho zadní části těla udělala.

Elitní závodníci se změnou disciplín nesouhlasí. Už v listopadu více než čtyřicet olympijských medailistů včetně vítěze Her v Londýně 2012 Davida Svobody podepsalo dopis adresovaný předsedovi Mezinárodního olympijského výboru Thomasi Bachovi. Sportovci v něm žádali o podporu v boji za zachování jezdecké disciplíny. Nyní ho znovu vyzvali, aby zasáhl. Konzultace UIPM s nimi prý není skutečná.

Předseda komise sportovců UIPM Jásir Hafní však tvrdí, že závodníci hráli při hledání nové podoby moderního pětiboje zásadní roli. "Věřím, že pracovní skupina pro novou pátou disciplínu důkladně vyhodnotila možnosti s využitím interních a externích odborných znalostí a povede to k dobrému výsledku. Ačkoli stále není hotovo, máme výjimečnou příležitost se posunout a zviditelnit náš sport, z čeho budě těžit mnoho budoucích generací," řekl bývalý egyptský reprezentant, se kterým spolupracovalo 26 závodníků z 22 zemí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články