Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Magazín Evropské ligy UEFA

Moderní pětibojaři Dianová a Kuf získali evropské zlato ve smíšené štafetě

Sofie - Čeští zástupci v moderním pětiboji Natálie Dianová a Jan Kuf se radují z prvního místa na mistrovství Evropy ve smíšené štafetě. Napodobili tak triumf na loňském mistrovství světa v Berlíně. Druzí byli se ztrátou osmi vteřin Rusové Donata Rimšaiteová a Alexandr Savkin, bronzové medaile vybojovali Italové Lavinia Bonessiová a Auro Franceschini.

Moderní pětibojař Jan Kuf
zdroj: ČTK autor: Doležal Michal

V bulharské metropoli získali čeští reprezentanti už druhou medaili. V úterý skončili Ondřej Polívka a Martin Bilko ve štafetě druzí, nestačili pouze na vítězné Rusy. "Je to skvělé. Loni jsme se stali mistry světa, letos mistry Evropy, má to dobrou tendenci," řekl Kuf.

Dianová přitom kvůli zánětu v koleni musela více než dva měsíce odpočívat, po návratu však s olympionikem Kufem dokázala ovládnout další velký závod. Povedlo se jim to přesně rok a den po berlínském světovém zlatu.

"Oslavili jsme to naše výročí stylově," uvedla Dianová. "Tohle je pro mě hezká náplast. Jsem šťastná a jsem ráda, že jsem sezonu nezabalila a že jsme si tu mohli poslechnout tu naši nejhezčí písničku," dodala. "Jsem za Natálku rád. Po tom všem, čím si za celý rok prošla, a po všech patáliích je dobře, že má z pětiboje zase radost. A mně dal závod pozitivní signály směrem k olympiádě," řekl Kuf.

Dva tituly české dvojice mohou zároveň být i příslibem do budoucna. "Už asi tři roky se mluví o tom, že by mixová štafeta měla být na olympijských hrách v Tokiu. To by nám samozřejmě udělalo radost," řekl reprezentační trenér Jakub Kučera. Dianová s Kufem vyhráli úvodní plaveckou část, když předvedli nejlepší český výkon ve smíšené štafetě vůbec. "Honza si zaplaval osobák, což je pro nás pozitivní informace i směrem ke dvoustovce a olympijským hrám. A Natálka vyhrála mezi ženami," řekl Kučera.

V šermu byli Kuf s Dianovou druzí a v parkuru třetí. "Natálka zašermovala s aktivní bilancí a Honza předvedl, co měl," dodal trenér. Na startu závěrečné kombinace běhu se střelbou už Češi měli náskok 31 sekund. "Natálka tenhle odstup udržela. Jestliže jsem při úterním stříbru Ondry Polívky s Martinem Bilkem ve štafetě říkal, že vítězní Rusové byli neprůstřelní, tak Natálka s Honzou byli dneska ještě lepší," dodal Kučera.

Pro Dianovou mělo vítězství po všech zdravotních potížích ještě sladší chuť. "Vážím si toho, že ani jeden z nás neudělal moc chyb, měli jsme ve všech disciplínách dobré výkony. Z toho mám radost prioritně. A teď se vrhnu do individuální soutěže," řekla.

Oba mistry Evropy nyní v Sofii čekají také individuální soutěže. Dianová nastoupí ve čtvrtek do kvalifikace jako jediná česká pětibojařka, Kufa v pátek doplní ještě Polívka, Bilko a David Kindl.

Mistrovství Evropy v moderním pětiboji v Sofii:

Smíšená štafeta: 1. Dianová, Kuf (ČR) 1432 b., 2. Rimšaiteová, Savkin (Rus.) 1424, 3. Bonessiová, Franceschini (It.) 1409.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy