Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
FIFA World Cup za oponou

Je to nesmysl, okomentoval Svoboda změny v moderním pětiboji

Čeští moderní pětibojaři se ohrazují proti rozhodnutí Mezinárodní unie moderního pětiboje o vyloučení parkuru z programu sportu. Olympijský vítěz z Londýna David Svoboda rozhodnutí označil za nesmysl a naznačil, že závodníci budou v otevřeném dopisu žádat o odstoupení současného vedení. O nové disciplíně, která by parkur od roku 2028 nahradila, se má teprve rozhodnout.

David Svoboda
zdroj: ČTK autor: Vondrouš Roman

"Je to nesmysl. Nikdo to nechápe, alespoň z mého okolí," řekl současný trenér mládeže Svoboda na webu Armádního sportovního centra Dukla. Dodal, že vznikla iniciativa pětibojařů po celém světě. "Špičkových aktivních i bývalých závodníků, trenérů, kteří se dali dohromady a už toho mají dost. Budeme otevřeným dopisem žádat odstoupení současného vedení unie, protože už není čas na kompromis. Chceme zachránit pětiboj v současném složení disciplín a konečně vyvolat akci, která změní nerespektování pětibojařů touhle vrchností."

Je nám líto, video expirovalo.
Plánované změny v moderním pětiboji

Pátý muž z letošní Her v Tokiu Martin Vlach si myslí, že bez parkuru by už nešlo o moderní pětiboj. "Bude to jen nějaká kombinace pěti disciplín," uvedl Vlach.

Mistr Evropy z roku 2016 Jan Kuf, který se aktuálně připravuje v USA na novou sezonu, má jízdu na koni přes překážky za nejkrásnější disciplínu moderního pětiboje vedle šermu, plavání a běhu spojeného se střelbou. "Dělá pětiboj tak krásným a zajímavým sportem. A teď to takhle odeberou, jako by se nechumelilo," řekl Kuf. "Přijde mi šílené, že jsou schopní tohle udělat. Momentálně to vidím tak, že já i další stejně staří pětibojaři po Paříži prostě skončíme."

Svobodova dlouhodobá kritika

Svoboda kritizuje vedení UIPM dlouhodobě. "Jsou tam stejní lidé třicet let. Prezident Klaus Schormann tedy jen osmadvacet. Nikdy jsem ho neměl rád. Byly mezi námi problémy. Hlasitě jsem kritizoval jeho kroky už v době, kdy jsem ještě aktivně závodil," řekl Svoboda.

Podle Svobody je třeba jednat rychle, aby pětiboj nepřišel o další generaci závodníků. "Buď je donutíme odstoupit, nabito na to máme, a když se to nepodaří, tak jednou z krajních variant je případně založit novou unii pětiboje, která bude hájit zájmy pětiboje," pronesl Svoboda. Sám si ale neumí představit, že by z něj byl funkcionář. "Jen kdyby to bylo nezbytně nutné," prohlásil.

Postup vedení UIPM přijal s rozpaky i Český svaz moderního pětiboje. Kritizuje způsob, kterým bylo o vyřazení parkuru rozhodnuto. "Bez jakékoli diskuse s národními federacemi," uvedl svaz v prohlášení. "Obecně se nebráníme změnám, které mohou přispět k dalšímu rozvoji našeho sportovního odvětví. Za zásadní handicap moderního pětiboje však nepovažujeme obsah jezdecké disciplíny, ale především způsob řízení jezdeckých soutěží ze strany mezinárodní pětibojařské federace, která opakovaně není schopna zajistit jejich korektnost a odpovídající prezentaci. Nastalá situace je jen vyústěním dlouholetého problému," uvedlo vedení českého svazu.

Otevřený dopis federaci

"Jako současní i bývalí moderní pětibojaři jsme šokováni rozhodnutím výkonného výboru vyřadit parkur. Jednomyslně vyjadřujeme nedůvěru v předsedu i celý výkonný výbor," píše se v dopise, který podepsala také řada olympijských medailistů. Podle nich potřebuje federace nové vedení, které bude hájit dlouhodobé zájmy sportu i sportovců a bojovat o udržení pětiboje v programu OH.

Návrh inovativní komise vzniklé v roce 2018 je podle UIPM výsledkem dlouhodobějších diskusí spojených s parkurem jako problematickou disciplínou. Jeho výměna by navíc dala možnost startovat v plnohodnotném pětiboji i mládežnickým kategoriím, protože v nich se na koni nyní nezávodí.

Pětiboj prochází poslední dobou skoro v každém olympijském cyklu změnami. Dlouho byl pětidenní, od Atlanty 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Aténách 2004 v něm takto vybojoval bronz Libor Capalini. V roce 2009 došlo ke sloučení běhu a střelby z pistole, která navíc byla nahrazena laserovou zbraní. V současnosti se šerm koná o den dříve a druhý den je na programu ještě bonusové kolo a zbylé disciplíny.

Na příštích Hrách v Paříži by sportovci měli stihnout plavání, šerm, parkur a kombinovaný běh se střelbou v novém formátu během pouhých 90 minut a vyřazovacím způsobem v průběhu tří dnů.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články