MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Mlžný obří slalom zvládla nejlépe Brignoneová. Jelínková skončila první nad čarou postupu

Federica Brignoneová zvládla v náročných podmínkách nejlépe dvě kola obřího slalomu a v kanadském Tremblant slaví vítězství. V husté kanadské mlze zajela o 21 setin vteřiny rychleji než druhá Petra Vlhová. Třetí skončila Mikaela Shiffrinová. Adriana Jelínková na nejrychlejší závodnici ztratila v prvním kole více než tři vteřiny (+3,27) a nepostoupila do druhého kola závodu, když skončila první nad čarou na 31. místě.

Třiatřicetiletá Brignoneová za výhrou vykročila v prvním kole, ve kterém se nejlépe vyrovnala se špatnou viditelností zejména v horní části trati. Vedení poté uhájila i ve druhém kole, ve kterém zajela třetí nejrychlejší čas.

Pro celkově 22. vítězství v kariéře si dojela s náskokem dvou desetin před Petrou Vlhovou ze Slovenska. Úřadující šampionka Světového poháru Američanka Mikaela Shiffrinová na třetí příčce zaostala o 29 setin a vede celkové pořadí o 64 bodů před Vlhovou.

"V Killingtonu jsem nejela dobře, takže jsem tady chtěla ukázat, co umím," řekla Brignoneová, která obří slalom ve Světovém poháru ovládla jako nejstarší lyžařka v historii. Rekord dosud patřil Anitě Wachterové z Rakouska, která vyhrála ve věku 32 let a 319 dní.

Čtvrtá skončila loňská olympijská vítězka Švédka Sara Hectorová a až páté místo obsadila obhájkyně malého glóbu a vítězka obou obřích slalomů v dosavadním průběhu sezony Lara Gutová-Behramiová. Švýcarská lyžařka na Brignoneovou ztratila 59 setin.

Jediná česká reprezentantka na startu Adriana Jelínková skončila i při pátém startu v sezoně v prvním kole. Osmadvacetiletá lyžařka obsadila 31. místo a od postupové třicítky ji dělily pouhé čtyři setiny.

V Tremblantu v Québecu, kde se jede Světový pohár podruhé v historii 40 let po debutu v roce 1983, je na programu druhý obří slalom v neděli.

SP ve sjezdovém lyžování v Tremblantu (Kanada):

Ženy – obří slalom: 1. Brignoneová (It.) 2:14,95 (1:06,50+1:08,45), 2. Vlhová (SR) -0,21 (1:06,90+1:08,26), 3. Shiffrinová (USA) -0,29 (1:06,97+1:08,27), 4. Hectorová (Švéd.) -0,56 (1:06,61+1:08,90), 5. Gutová-Behramiová (Švýc.) -0,59 (1:06,85+1:08,69), 6. Bassinová (It.) -1,04 (1:07,46+1:08,53), ...v 1. kole 31. Jelínková 1:09,77.

Průběžné pořadí obřího slalomu (po 3 z 11 závodů): 1. Gutová-Behramiová 245, 2. Brignoneová 220, 3. Vlhová 166, 4. Shiffrinová 160, 5. Hectorová 150, 6. Robinsonová (N. Zél.) 131.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 45 závodů): 1. Shiffrinová 410, 2. Vlhová 346, 3. Hectorová 274, 4. Gutová-Behramiová 245, 5. Brignoneová 220, 6. Dürrová (Něm.) 190, ...33. Dubovská 38.