Czech Aerobic Open

Svahnová potvrdila svou formu. Na Tour de Ski vyhrála i druhou etapu, Razýmová si polepšila

Ženská část letošní Tour de Ski je zatím pevně v rukou švédské lyžařky Linn Svahnové. Mladá Švédka vyhrála po sprintu také distanční závod klasicky na 10 kilometrů a upevnila své vedení v průběžném pořadí. Na čtrnáctém místě dojela do cíle ve Val Müstair hlavní česká favoritka Kateřina Razýmová. Nedařilo se Petře Novákové (39.) Petře Hynčicové (49.) ani Kateřině Janatové (50.).Závod mužů vyhrál suverénně obhájce prvenství Rus Alexandr Bolšunov. Michal Novák byl v závodu na 15 km klasicky s hromadným startem 32.

Linn Svahnová
zdroj: ČTK/ZUMA autor: Maxim Thore

Svahnová, která jela ve žlutém trikotu, se držela celou dobu ve vedoucí skupině závodnic. Ta se před cílem posledního ze čtyř okruhů smrskla na pouhých pět jmen. Ve sprintu se znovu nenechala zaskočit a vyhrála i druhou letošní etapu.

Do nedělního stíhacího závodu nastoupí Svahnová s náskokem třinácti vteřin na Jessie Digginsovou, dalších pět sekund ztrácí krajanka Svahnové Frida Karlssonová.

Tour de Ski pokračovala ve Val Müstairu, Razýmová doběhla čtrnáctá

Na čtrnáctém místě dojela do cíle Razýmová, která tak po nevydařeném sprintu, kde se nedostala mezi elitní třicítku z kvalifikace, poskočila na aktuální šestnáctou pozici. Na vedoucí Svahnovou ztrácí minutu a 38 vteřin.

Úplně spokojená ale s výsledkem nebyla. "Myslím, že výkonnostně jsem měla na lepší umístění. Lyže byly skvěle připravené na stoupání, ale ve sjezdech jsem byla trochu pomalejší, což mě v té konkurenci možná stálo nějaké místo," uvedla Razýmová. "Nicméně se ztrátou na čelo jsem spokojená. Pozice do dalších závodů je dobrá a také je dobré vědět, že na to výkonnostně mám," dodala.

Alexandr Bolšunov
zdroj: ČTK/AP autor: Gian Ehrenzeller

Bolšunov utekl soupeřům

Bolšunov potvrdil roli velkého favorita a při absenci norských lyžařů vyhrál s náskokem více než 20 sekund před domácím Dariem Colognou a krajanem Ivanem Jakimuškinem. Ruští lyžaři útočili na kompletní stupně vítězů, ale v zatáčce pár set metrů před cílem se srazili v boji o druhé místo Alexej Červotkin a Jevgenij Bělov a skončili na zemi. Nakonec doběhli na sedmé a deváté pozici, Červotkin byl navíc následně diskvalifikován.

"Dneska se to vůbec nepovedlo. Hlavním důvodem byly asi lyže," řekl Novák. "Mám takovou starší konstrukci, která se při odšlapu zbortí. Proto s klukama v servisu řešíme, jak lyže namazat. Vím, že v servisu dělají všechno, co je v jejich silách, a do jisté míry s tím ani nic udělat nemohou. Nicméně celkově lyže dnes ovlivnily můj výkon a stálo mě to hodně sil," prohlásil český závodník. Na Bolšunova má manko 2:21 minuty.

V průběžném pořadí Tour má Bolšunov minutový náskok před dalším krajanem Arťomem Malcevem, třetí je Švéd Oskar Svensson. Novák klesl na 24. místo a na Bolšunova má manko 2:21 minuty.

Závody SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val Müstair (Švýcarsko):

Ženy - 10 km klasicky s hromadným startem: 1. Svahnová (Švéd.) 30:09,9, 2. Stupaková (Rus.) -0,7, 3. Digginsová (USA) -0,8, 4. Karlssonová (Švéd.) -1,4, 5. Hennigová (Něm.) -2,0, 6. Brennanová (USA) -3,4, 7. Kirpičenková -4,5, 8. Žambalovová (obě Rus.) -13,6, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -13,6, 10. Sorinová (Rus.) -17,9, ...14. Razýmová -24,7, 39. Nováková -2:12,8, 49. Hynčicová -3:02,5, 50. Janatová (všechny ČR) -3:05,9.

Průběžné pořadí Tour (po 2 z 8 závodů): 1. Svahnová 32:42, 2. Digginsová -13, 3. Karlssonová -18, 4. Brennanová -20, 5. Lampičová (Slovin.) -40, 6. Fähndrichová (Švýc.) -43, ...16. Razýmová -1:38, 36. Nováková -3:19, 47. Janatová -4:02, 48. Hynčicová -4:17.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 28 závodů): 1. Brennanová 451, 2. Sorinová 388, 3. Něprjajevová (Rus.) 340, 4. Fähndrichová 309, 5. Johaugová (Nor.) 301, 6. Lampičová 301, ...26. Razýmová 84, 27. Janatová 77, 35. Beranová (ČR) 53, 65. Nováková 12, 70. Hynčicová 10.

Muži - 15 km klasicky s hromadným startem: 1. Bolšunov (Rus.) 34:09,8, 2. Cologna (Švýc.) -23,5, 3. Jakimuškin (Rus.) -25,3, 4. Manificat (Fr.) -27,7, 5. Spicov (Rus.) -34,4, 6. Svensson (Švéd.) -36,3, 7. Semikov -43,4, 8. Bělov (oba Rus.) -47,2, 9. Esteve Altimiras (And.) -47,3, 10. Parisse (Fr.) -47,7, ...32. Novák -1:51,8, 48. Fellner -2:38,9, 61. Knop (všichni ČR) -3:43,9.

Průběžné pořadí Tour (po 2 z 8 závodů): 1. Bolšunov 36:19, 2. Malcev (Rus.) -1:00, 3. Svensson -1:10, 4. Cologna -1:11, 5. Jakimuškin -1:16, 6. Pellegrino (It.) -1:22, ...24. Novák -2:21, 49. Fellner -3:45, 65. Knop -4:56.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 28 závodů): 1. Bolšunov 608, 2. Pellegrino 324, 3. Klaebo (Nor.) 296, 4. Young (Brit.) 261, 5. Melničenko (Rus.) 248, 6. Musgrave (Brit.) 220, ...44. Novák 51, 53. Šeller 24, 78. Pechoušek 10, 82. Černý 10, 86. Kalivoda (všichni ČR) 8.