Následuje
ODM 2020: Hokej

Sportovní Oscar Ledecké nepatří, ocenění dostala Simone Bilesová

Ester Ledecká trofej Laureus pro nejlepší sportovkyni minulého roku nezískala. Tzv. sportovního Oscara obdržela americká gymnastka Simone Bilesová, mezi muži triumfoval počtvrté v kariéře srbský tenista Novak Djokovič.

Ester Ledecká
zdroj: ČTK/AP autor: Marco Trovati

Třiadvacetiletá Ledecká se do šestičlenné nominace na prestižní ocenění dostala díky loňskému vítězství v paralelním obřím slalomu na snowboardu a senzačnímu triumfu v super-G na lyžích na olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Napodobila Petru Kvitovou, která jako dosud jediná česká sportovkyně aspirovala na cenu Laureus za rok 2011, kdy vyhrála Wimbledon, Turnaj mistryň i Fed Cup. Ani ona však sošku nezískala.

Sportovkyní roku byla na galavečeru v Monaku vyhlášena podruhé v kariéře Bilesová, jež na loňském MS v Dauhá získala čtyři zlata, jedno stříbro a jeden bronz. Se čtrnácti světovými tituly je v jednadvaceti letech nejúspěšnější gymnastkou historie.

Ledecká cenu Laureus nedostala

Dalšími nominovanými ženami byly lyžařka Mikaela Shiffrinová z USA, tenistky Rumunka Simona Halepová a Němka Angelique Kerberová a švýcarská triatlonistka Daniela Ryfová, čtyřnásobná vítězka havajského Ironmana.

Djokovič převzal ocenění za svůj návrat na výsluní. Vítěz Wimbledonu a US Open, jenž na loňskou formu navázal triumfem na Australian Open, zopakoval svá prvenství v anketě z let 2012, 2015, 2016. Čtvrtým triumfem se dotáhl na jamajskou sprinterskou hvězdu Usaina Bolta. Úspěšnější je s jedním vítězstvím už jen švýcarský tenista Roger Federer.

V kategorii Návrat roku uspěl bývalý vítěz hlavní kategorie Tiger Woods. Za průlom roku byla oceněná aktuální světová jednička Naomi Ósakaová. Týmem roku jsou francouzští fotbaloví mistři světa, nejlepší sportovkyní v akčních sportech je olympijská vítězka v U-rampě na snowboardu Chloe Kimová a trofej pro nejlepší handicapovanou sportovkyni putuje na Slovensko díky zrakově postižené lyžařce Henrietě Farkašové.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy