Následuje
ODM 2020: Biatlon

Sezona snů. Samková triumfovala ve Veysonnaz a získala druhý glóbus v kariéře

Snowboardcrossařka Eva Samková získala druhý křišťálový glóbus za triumf v celkovém hodnocení Světového poháru. Ve švýcarském Veysonnaz potřinácté v kariéře nenašla přemožitelku, zatímco její jediná konkurentka, americká legenda Lindsey Jacobellisová, vypadla už v semifinále.

Radost Evy Samkové
zdroj: ČT4

"Je to skvělý, je to skvělý! Jsem ráda, že to vyšlo. Tohle je nejlepší zakončení, co mohlo být. Lindsey mi to trošku ulehčila, ale i tak to byl těžký závod, protože holky jezdí skvěle. Tahle sezona je skvělá, nebyla jsem hůř než třetí. Opravdu sezona, jak má být," řekla Samková.

Samková v této sezoně SP vyhrála tři závody, jednou dojela druhá a jednou třetí. Navíc se v americkém Solitude stala poprvé světovou šampionkou.

"Je to ohromné! Nečekala jsem, že se sezona takhle vyvine. Po zisku světového zlata jsem si zbytek sezony užívala a jezdila bez tlaku," řekla Samková, letošní mistryně světa ze Solitude a olympijská vítězka ze Soči v roce 2014.

Čtvrtfinále jela Samková jen s Italkou Belingheriovou a porazila ji. V semifinále musela na trati o postup bojovat, na druhém místě na ni dotírala Francouzka Nelly Loccozová, avšak spadla a usnadnila Samkové postup.

V druhém semifinále odstartovala Jacobelisová nejrychleji, ale chybovala na skoku, zpomalila a po čtvrtém místě jela pouze malé finále. Tím odstartovala radost Samkové ze zisku glóbu.

"Je skvělé, že to vyřešila za mě. Je to jedničkovej den, jedničkovej knír," řekla Samková v rozhovoru pro Českou televizi ještě před finále.

Souboj o medaile rozjela skvěle a po prvních hrbolech vedla. V závěru lehce chybovala, sáhla si na sníh, ale útok Chloe Trespeuchové z Francie odrazila. Třetí dojela loňská celková vítězka poháru Italka Michela Moioliová.

"Je to obrovská radost a štěstí pro celý tým," radoval se trenér Marek Jelínek. "Nebyla to lehká cesta, ale skončilo to absolutním vítězstvím. Slyšeli jsme dvakrát českou hymnu, což se mi ještě nestalo a je to perfektní."

Ve čtvrtfinále se představila i Vendula Hopjáková, ale v poslední zatáčce před cílem vyjela z trati a spadla do ochranných sítí. Po pádu ji bolelo rameno.

Samková je v této zimní sezoně druhou českou sportovkyní, která vyhrála Světový pohár. Minulý týden slavila již podvanácté celkové prvenství na dlouhých tratích rychlobruslařka Martina Sáblíková.

Doplnit je ještě může Ester Ledecká, která bude za týden bojovat na snowboardu o výhru v pořadí paralelních disciplín.

Výsledky SP ve snowboardcrossu ve Veysonnaz:

Ženy: 1. Samková, 2. Trespeuchová (Fr.), 3. Moioliová (It.), ...14. Hopjáková.

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Samková 4400, 2. Jacobellisová (USA) 3850, 3. Moioliová 2650, ...18. Hopjáková 600.

Muži: 1. Eguibar (Šp.), 2. Hämmerle (Rak.), 3. Bolton (Austr.).

Konečné pořadí SP (po 5 závodech): 1. Hämmerle 2440, 2. Visintin (It.) 2035, 3. Nörl (Něm.) 1970, ...57. Kubičík 43,5, 68. Žerava 18,5, 75. Koudelka 11,6.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy