Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Touchdown

Samková ovládla malé finále v Bakuriani, na čele Světového poháru je to teď remíza

Ve čtvrtek se Eva Samková v gruzínském Bakuriani radovala z vítězství, o den později z toho byl na stejném místě také triumf, ale jen v "malém" finále a tedy konečné páté místo. Největší konkurentka české snowboardcrossařky Italka Michela Moioliová skončila jen o jednu příčku lépe, a tak se obě ženy srovnaly na čele celkového hodnocení Světového poháru se stejným bodovým počtem. V Bakuriani vyhrála britská mistryně světa Charlotte Bankesová.

zdroj: facebook.com/Czech Ski & Snowboard

Společně s ní předloňská světová šampionka Samková postoupila ze čtvrtfinále, kde měly výrazný náskok před ostatními. V semifinále česká hvězda zkusila netradiční taktiku, se kterou poprvé překvapila před čtyřmi lety při vítězném závodě v německém Feldbergu.

Na startu úmyslně posečkala, aby pak na volné trati nabrala rychlost a v závěru soupeřky předjela. Tentokrát to nevyšlo, na lepší než třetí místo se sedmadvacetiletá Češka nedostala.

"Udělala jsem v semifinále moc chyb. S opožděným startem by to vyšlo, ale měla jsem začít 'dupat' dřív v trati, ideálně někdy v půlce, ne až ke konci," litovala Samková.

"Nechtěli jsme, aby Evka byla z prvního místa stejně jako včera mnohokrát předjeta zezadu nejlepšími holkami na světě, které umí výborně to vyvážení se. Proto jsme zvolili opožděný start. Rychle je dojela, ale protože nechtěla před ně, dala si pár brzdiček, udělala nějaké chyby a na konci byla malinko krátká před poslední rovinkou. To ji stálo rychlost i případný postup do finále," vysvětlil taktický záměr trenér Marek Jelínek.

V malém finále už jela klasicky a ze třetího místa po startu se propracovala do vedení. Podobně jako před dvěma týdny v Reiteralmu skončila pátá. "Trochu jsem si to vynahradila v malém finále, alespoň to se povedlo. Mám další zkušenost a těším se (na závěrečný závod) do Veysonnaz," uvedla Samková.

V celkovém pořadí SP na to ale tolik nedoplatila, protože olympijská šampionka Moioliová se stejně jako ve čtvrtek ve finále neprosadila a obsadila čtvrtou příčku. Oproti Samkové získala jen pět bodů navíc a o královně sezony se rozhodne 20. března v posledním závodě SP ve švýcarském Veysonnaz. "Což bude hezké drama," prohlásila Samková.

Před Moioliovou se ve finále vedle vítězné Bankesové dostaly také Francouzka Chloe Trespeuchová a Američanka Faye Guliniová. Mužský závod vyhrál Ital Omar Visintin. Čeští reprezentanti Radek Houser a Jan Kubičík se do osmifinále nedostali.

Výsledky SP ve snowboardcrossu v Bakuriani

Ženy: 1. Bankesová (Brit.), 2. Trespeuchová (Fr.), 3. Guliniová (USA), 4. Moioliová (It.), 5. Samková (ČR).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Samková 350, 2. Moioliová 350, 3. Guliniová 282.

Muži: 1. Visintin (It.), 2. Koblet (Švýc.), 3. A. Hämmerle (Rak.), 4. Sommariva (It.).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. A. Hämmerle 330, 2. Grondin (Kan.) 268, 3. De Blois (Niz.) 227.

Hlavní zprávy