Následuje
Panorama

Pančochová: Do Soči nepojedu na mejdan, chci medaili

Copper Mountains (USA) – Nedělním vítězstvím ve slopestylu světového poháru Šárka Pančochová jen potvrdila, že na olympijských hrách v Soči bude patřit mezi největší české medailové naděje. Právě slopestyle si navíc odbude v Rusku olympijskou premiéru. "O medaili samozřejmě budu bojovat, ale základem úspěchu je být v klidu a odjet svoji jízdu. Rozhodně tam nepojedu kvůli mejdanu," uvedla Pančochová. 

Šárka Pančochová
zdroj: EPA

"Kdyby se mi podařilo skončit na olympiádě na bedně, tak by to bylo úplně nejlepší. Je ale spousta faktorů, které to můžou ovlivnit," prohlásila Pančochová těsně před víkendovým triumfem. 

Pančochová startovala poprvé na olympiádě ve Vancouveru 2010, a to v U-rampě. Před cestou do Kanady tehdy vyhrála závod světového poháru a na olympiádě skončila čtrnáctá. "Bohužel jsem neodjela žádnou jízdu čistě, tak makám na tom, aby se to už neopakovalo," uvedla Pančochová, která od té doby sbírá úspěchy především ve slopestylu. Ten bude mít v Soči olympijskou premiéru a třiadvacetiletá Češka bude jednou z horkých favoritek.

Ve slopestylu už byla vicemistryní světa v La Molině 2011, v minulé zimě jako první Češka vyhrála seriál World Snowboard Tour a byla druhá na X-Games. "Loňské úspěchy jsou výsledkem dlouhodobé práce a tréninku. Mám radost, že mi funguje spolupráce s trenéry Martinem Černíkem a Jožinem Toufarem," uvedla.

Do Soči se kvalifikovala jak ve slopestylu, tak i v U-rampě. Kombinovat obě disciplíny je náročné a navíc kvůli zranění rampu v poslední době moc netrénovala. "Budu jí dávat víc času v lednu, ale slopestyle je pro mě priorita," řekla Pančochová.

"Jsem zklamaná, že se kvůli olympiádě zničí životní prostředí."

Směrem k hrám pod pěti kruhy má Pančochová i kritická slova. "Bohužel jsem trochu zklamaná, že se kvůli olympiádě často zničí životní prostředí, čehož je Soči krásným příkladem. Navíc se za to utratí nemožný balík peněz, což mi přijde v dnešní době jako nehorázné plýtvání, které tak trochu postrádá smysl," řekla.

Šárka Pančochová
zdroj: ČTK/AP autor: Julie Jacobson

Ve většině sportů zařazených do programu olympijských her je cítit konkurenční prostředí a vzájemná rivalita. Atmosféra kolem slopestylu je podle Pančochové ale odlišná. "Jenom je teď trochu panika, protože se všichni snaží kvalifikovat. Ale pořád se podporujeme a pomáháme si na kopci," uvedla snowboardistka.

Letní přípravu Pančochové narušilo zranění. Na začátku zimy je ale v pořádku. "Cítím se stoprocentně," ujišťuje a o své tělo se pečlivě stará. "Po ježdění se o to snažím, cvičím v posilce, dělám strečink a jógu, což mi hodně pomáhá," řekla.

Reakce Šárky Pančochové na výhru v SP

"Před olympiádou chci trénovat na velkých skocích"

Před sezonou trénovala nové triky. Dokonce kvůli tomu trávila čas v japonském tréninkovém centru Saitama Quest, v kterém skákala do obřích polštářů. Snaží se co nejvíce posunout náročnost své jízdy, aby mohla pomýšlet na výhry. "Ještě se mi nepodařilo zařadit Backside 900 do jízdy kvůli podmínkám. Mám ale nové triky na switch, které už jsem vyzkoušela. Ještě bych chtěla trénovat na velkých skocích před olympiádou a najet si všechno na sto procent," plánovala. Světový pohár v Copper Mountains ale ukázal, že i stávající prvky mohou stačit.

Trénovat před hrami bude Pančochová v Coloradu. V lednu pojede další světový pohár v kanadském Stonehamu, pak absolvuje prestižní X-Games. "Potom letím na dva dny do Česka a hned do Soči," dodala Pančochová.  Už také ví, co bude po olympiádě. "Přijedu pozdravit fanoušky v Olympijském parku v Praze na Letné a pak vyrazím někam za prašanem," řekla Pančochová.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy