Polská Wisla zažila na úvod sezony skokanů na lyžích dvojité německé vítězství mezi jednotlivci. Markus Eisenbichler předvedl dva dlouhé skoky za 130 metrů a radoval se z výhry. Na stupních vítězů jej doplnil jako druhý jeho krajan Karl Geiger a Rakušan Daniel Huber. Vedení po prvním kole neudržel Slovinec Anže Lanišek, který nakonec skončil šestý. O překvapení se postaral úřadující vítěz SP Stefan Kraft, který neprošel do druhého kola a skončil až dvaatřicátý. Ani jeden z českých zástupců se do hlavního závodu z kvalifikace neprobojoval.
Německý triumf. Ve Wisle mezi jednotlivci zvítězil Eisenbichler před Geigerem
Závod zpočátku velmi komplikoval silný protivítr, který dosahoval někdy až ke 4 m/s, tedy maximální hranici, která určuje bezpečnost provedení skoku. Na těžké podmínky doplatili skokané už v tréninkovém kole, které bylo zrušeno, a nastupovalo se proto až přímo do ostrého závodního kola.
První dlouhý skok za konstrukční bod můstku ve Wisle předvedl v prvním kole Nor Halvor Egner Granerud, když doskočil na 131,5 m a ujal se vedení. To však ukončil nejprve Němec Markus Eisenbichler výkonem 137,5 m a poté rakouský skokan Daniel Huber, který doletěl ještě o metr dále. Nakonec zakončil první kolo na první příčce Slovinec Anže Lanišek za skok dlouhý 136 m. K vedení si pomohl zejména lepším stylovým provedením skoku. Za hranici 130 metrů se v prvním kole dostal ještě Němec Karl Geiger.
Proměnlivé podmínky naopak nepomáhaly některým favoritům. Před branou druhého kola skončil například držitel velkého křišťálového glóbu za minulou sezonu Stefan Kraft z Rakouska, jehož skok stačil pouze na 32. místo. Na body nedosáhl ani jeho krajan Gregor Schlierenzauer, Norové Daniel Andre Tande a Robert Johansson nebo olympijský vítěz Andreas Wellinger z Německa.
V obou závodních kolech byl vícekrát snížen nájezd, ve druhém kole například po pádu na doskoku Němce Martina Hamanna nebo dalekém skoku Kanaďana Mackenzieho Boyd-Clowese. Svůj skok z nižšího nájezdového okna oproti tomu pokazil třeba dvojnásobný vítěz Turné 4 můstku Kamil Stoch, který tím domácí fanoušky moc nepotěšil.
Na prvenství ve Wisle útočil ze sedmého místa Granerud skokem dlouhým 134 m, Geiger jej ale vzápětí překonal o šest metrů kratším skokem. Hned po něm předvedl jeho krajan Eisenbichler stejně dlouhý skok jako Granerud a vyhoupnul se na první místo. Rakušan Huber ani Slovinec Lanišek svými druhými skoky výrazně nepřekvapili a zařadili se na třetí, respektive šesté místo.
Čeští skokané se do závodu nekvalifikovali. Trojice Polášek, Kožíšek a Štursa skončila v kvalifikaci v šesté desítce. Sakala byl dokonce z kvalifikace diskvalifikován.
Výsledky SP ve skocích na lyžích ve Wisle
Výsledky SP ve skocích na lyžích ve Wisle
Úvodní závod SP ve skocích na lyžích ve Wisle (Polsko):
1. Eisenbichler 267,6 b. (137,5+134 m), 2. Geiger (oba Něm.) 258,6 (133,5+128), 3. Huber (Rak.) 255,7 (138,5+125,5), 4. Granerud (Nor.) 251,7 (131,5+130), 5. Žyla (Pol.) 246,5 (125,5+128), 6. Lanišek (Slovin.) 246,3 (136+118), 7. J. Sato (Jap.) 244,0 (126+123), 8. Aschenwald (Rak.) 242,4 (125+127), 9. Boyd-Clowes (Kan.) 240,7 (126+134), 10. Hayböck (Rak.) 228,7 (124,5+122).