Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Studio fotbal - Dohráno

Zemřela skokanská legenda Zdeněk Remsa, Raškův trenér ze zlatého Grenoblu

Ve věku 90 let zemřel Zdeněk Remsa, bývalý skokan na lyžích a později úspěšný trenér. Ve slavné skokanské partě, známé jako Remsa Boys, patřil mezi jeho svěřence i olympijský vítěz Jiří Raška.

Zdeněk Remsa s Jiřím Raškou na olympiádě v Grenoblu
zdroj: ČT4

Remsa byl nejprve výborným závodníkem. Startoval na olympiádě ve Svatém Mořici v roce 1948 a na Turné čtyř můstků v roce 1957 skončil desátý. V roce 1960 nastoupil do Dukly Liberec jako trenér a jeho metody přinesly velké úspěchy.

Pod jeho vedením překonal Dalibor Motejlek světový rekord v letech skokem dlouhým 142 metrů a Raška slavil senzační zlato na středním můstku na hrách v Grenoblu, kde v roce 1968 vybojoval také stříbro.

"Byli jsme skvělá parta. V té době jsme předběhli svět v kondiční přípravě. Navíc u nás už tehdy byly můstky s umělou hmotou. Trénovat jsme tak mohli i v létě," řekl před časem Raška.

Je nám líto, video expirovalo.
Zemřel trenér skokanů na lyžích Remsa, bylo mu 90 let

Později Remsa působil ve Slovinsku, kde jeho rukama prošel i vítěz Světového poháru Primož Peterka. Jako sedmdesátiletý se věnoval mládeži v Lomnici nad Popelkou, kde trénoval i současnou českou jedničku Romana Koudelku.

Zpráva o Remsově úmrtí se mezi skokany dostala v době konání turné žáků v Beskydech, které vyvrcholí v neděli. "Je to symbolické pro jeho život, který zasvětil skokům na lyžích. Vzdáme mu hold na můstcích," řekl místopředseda skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy