Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Běžkotoulky

Z našich výkonů na Turné jsem smutný, ale současná generace na úspěchy má, řekl Janda

Před patnácti lety zažil na Turné čtyř můstků obrovskou euforii, když jako závodník dosáhl na celkový triumf. Letošní ročník slavného závodu naopak Jakubu Jandovi přinesl zklamání. Aktuální šéf českého skokanského sektoru smutně sledoval výkony svých následovníků, kteří během minisérie nezískali ani bod. Sám ovšem věří, že v budoucnu přijdou zase lepší časy.

Čestmír Kožíšek
zdroj: ČTK/AP autor: Matthias Schrader

"Turné čtyř můstků ukázalo aktuální stav našeho sportu. Nechceme a nebudeme hledat žádné výmluvy. Výkony závodníků musíme hodnotit negativně," řekl Janda na svazovém webu. "Samozřejmě je mi z toho smutno. Je to i důsledek nedostatečné infrastruktury, chybí potřebný počet kvalitních skokanských můstků. Ale klukům věřím. I od současné generace si slibujeme, že si připíše úspěchy."

Nejlepším z Čechů byl v Turné Čestmír Kožíšek na celkovém 49. místě, což je nejhorší výsledek od roku 2004, kdy skončil Jan Matura ještě o dvě příčky níže. O dva roky později ale slavil Janda jako druhý český skokan celkový triumf.

Otázkou je, zda může přijít podobný vzestup. Češi nyní mezi elitu nepatří. "Realita je zkrátka taková, že reprezentace má jednoho skokana, který je schopen bojovat o medailové pozice. Ten je ale nyní v rekonvalescenci a nemůže podat stoprocentní výkon," zmínil Janda Romana Koudelku, který byl na Turné v minulosti dvakrát celkově pátý, ale v přípravě si poranil koleno a vracejí se mu bolesti.

Reprezentaci dále tvoří vedle Kožíška ještě někdejší juniorský mistr světa Viktor Polášek, Filip Sakala a Vojtěch Štursa. "Jejich výkonnost odpovídá kvalifikaci pro úroveň Světových pohárů, ale v současné době pracují na technických změnách, které nejdou tak rychle, jak bychom si představovali a přáli," řekl Janda.

Velké talenty v mládeži

Loni právě po Turné úsek odvolal z funkce trenéra Davida Jiroutka a funkci převzal František Vaculík. Jeho úkolem je předělávat pojetí skoku. "Věděli jsme, že cesta je dlouhá, ale trochu doufali, že bychom mohli první výsledky již vidět v letošní sezoně. Nicméně má naši podporu. Cílíme na dlouhodobější koncepci, bez které nejde udržet trend, jenž je nutný pro existenci našeho odvětví," řekl Janda.

Cílem úseku je zaměřit se s výhledem na budoucnost na dětskou základnu i na mládež ve věku 13 až 15 let. Podle Jandy jsou mezi nimi tři čtyři talentovaní skokani. "Opravdu velké talenty. Výsledky mezinárodních žákovských závodů nám dávají za pravdu a dodávají nám víru v lepší skokanské zítřky," doufá Janda.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy