Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv Z 1988: Hry v Soulu 2

Z kvalifikace postoupili všichni čtyři Češi, Koudelka byl pátý

Bad Mitterndorf - Všichni čtyři čeští skokané Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Jan Matura a Tomáš Vančura postoupili na mistrovství světa v letech na lyžích z kvalifikace. Všichni také bez započítání předem kvalifikované desítky elitních závodníků skončili do patnáctého místa. Nejdál skočil na Kulmu Nor Anders Fannemel (233 metrů).

Peter Prevc
zdroj: ČTK/AP/Matthias Schrader

Koudelka obsadil páté místo za let dlouhý 199,5, Lukáš Hlava byl jedenáctý s výkonem 185, třináctý Jan Matura předvedl 190,5 a nováček v týmu Vančura obsadil patnácté místo za 183,5 metru.

Devatenáctiletý Vančura se přitom ke skokanům přidal teprve loni v létě po ukončení kariéry sdruženáře, tudíž až do šampionátu na mamutím můstku nikdy neskákal. Nominaci na MS si vysloužil třetím místem v posledním závodu Kontinentálního poháru a formu prokázal i na Kulmu.

Jeho první pokus v tréninku totiž měřil 215 metrů a důrazně si jím řekl o nominaci do kvalifikace. Vančura, kterého připravuje stejně jako Koudelku Rakušan Richard Schallert, obsadil v tréninku dvakrát 21. místo, jeho druhý let měřil 184 metrů. Z týmu tak vypadl zkušený Jakub Janda, jenž předvedl 173,5 a 140 metrů a v tréninku byl z Čechů jasně nejhorší.

V kvalifikaci nečekaně vyhořel Polák Kamil Stoch, dvojnásobný olympijský vítěz ze Soči a mistr světa z roku 2013. Let se mu vůbec nepovedl a výkon 134,5 metru mu vynesl jen 32. pozici, druhou nepostupovou.

Müller má po pádu na Kulmu zlomené dva obratle

Rakouský skokan Lukas Müller, jenž si ve středu po pádu na mamutím můstku poranil páteř, je po operaci ve stabilizovaném stavu. Bývalý trojnásobný juniorský mistr světa má zlomené dva obratle a zůstává na jednotce intenzivní péče. O jeho stavu budou lékaři podrobně informovat v pátek.

Lékař rakouského týmu Jürgen Barthofer před dnešní kvalifikací MS uvedl, že středeční operace "proběhla velmi dobře". Třiadvacetiletý předskokan Müller si při nekontrolovaném pádu, který způsobilo vypnuté vázání lyže ve vzduchu, zlomil šestý a sedmý krční obratel. "Důležité je, že se podařilo stabilizovat páteř a ulevit míše," řekl.

Na prognózy je podle Barthofera brzo. "Uvidíme, jak se jeho stav bude vyvíjet v následujících dnech. Utrpěl těžké zranění, u kterého je možný jak pozitivní, tak negativní vývoj. Hrozba trvalých následků existuje vždycky," dodal rakouský lékař na adresu někdejšího velkého talentu, jehož nejlepším umístěním v SP je šesté místo v závodě Turné čtyř můstků v Oberstdorfu v roce 2009.

Hlavní zprávy