Speedway GP 2024

Wellinger nadále vede Turné, i když v Ga-Pa byl až třetí. Koudelka skončil v 1. kole

Vyvrcholila druhá ze čtyř zastávek letošního Turné. V Garmisch-Partenkirchenu zvítězil Slovinec Anže Lanišek před druhým Rjojem Kobajašim. Třetí skončil Andreas Wellinger, který udržel vedení v průběžné klasifikaci. Roman Koudelka prohrál v prvním kole svůj souboj s domácím Stefanem Leyhem a na rozdíl od Oberstdorfu mezi nejlepší třicítku nepostoupil. Jediný český zástupce na Turné obsadil 35. místo.

Před Kobajašim, který v Garmisch-Partenkirchenu skončil druhý, Wellinger nyní vede už jen o 1,8 bodu.

Lanišek ovládl tradiční novoroční závod, který podle pořadatelů sledovalo pod můstkem rekordních 21 tisíc diváků, po útoku ze třetího místa a se skoky 136 a 137 metrů si připsal premiérový triumf v seriálu. Kobajaši neudržel vedení z prvního kola a prohrál s ním o 3,2 bodu. Osmadvacetiletý Wellinger se na stupně vítězů posunul ze čtvrté příčky po 1. kole.

Vedení v průběžném hodnocení SP dál drží Rakušan Stefan Kraft. Suverén úvodu sezony obsadil šesté místo. V trápení naopak pokračuje obhájce prvenství na Turné i ve Světovém poháru Halvor Egner Granerud. Norský skokan stejně jako v Oberstdorfu vypadl v prvním kole, ve kterém obsadil první nepostupové 31. místo.

Turné bude pokračovat zbývajícími dvěma díly na rakouských můstcích. Hned v úterý skokany čeká kvalifikace v Innsbrucku, závod na Bergiselu je na programu ve středu. Soutěž pak uzavřou 6. ledna v Bischofshofenu.

Indráčková bodovala v novoročním závodě v Oberstdorfu

Indráčková na bodech v Oberstdorfu

Závodily také skokanky, které měly na programu závod Světového poháru v Oberstdorfu. Karolína Indráčková dokázala i při svém šestém startu v sezoně bodovat. V novoročním závodu v Oberstdorfu obsadila česká reprezentantka 22. místo. Z vítězství se radovala zkušená Rakušanka Eva Pinkelnigová, která se vrací po dlouhé zdravotní pauze.

Šestadvacetiletá Indráčková figurovala po prvním pokusu 122 metrů na 18. místě, ve finále ale skočila o deset metrů méně a o čtyři příčky si pohoršila. Její sedmnáctiletá sestra Anežka, jež rovněž uspěla v odpolední kvalifikaci, tentokrát na body těsně nedosáhla. V 1. kole obsadila 31. místo, od postupu ji se skokem dlouhým 107 metrů dělilo šest desetin bodu.

Pinkelnigová se k vítězství probojovala z pátého místa se skoky 132,5 a 129 metrů. Premiérovou minisérii Two-Nights-Tour vyhrála šampionka prvního závodu v Ga-Pa Slovinka Nika Prevcová, která dnes skončila pátá. Vedoucí žena průběžného pořadí SP Josefine Pagnierová z Francie obsadila až 12. místo, v pohárovém hodnocení ale udržela místo v čele.

SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Garmisch-Partenkirchenu (Německo):

1. Lanišek (Slovin.) 295,8 b. (136+137 m), 2. R. Kobajaši (Jap.) 292,6 (137+135,5), 3. Wellinger (Něm.) 291,4 (138+137,5), 4. Fettner 288,7 (136+138), 5. Hörl 281,5 (140+128,5), 6. Kraft (všichni Rak.) 276,6 (133,5+132), ...35. Koudelka (ČR) 117,3 (126).

Průběžné pořadí Turné (po 2 závodech): 1. Wellinger 600,7, 2. R. Kobajaši 598,9, 3. Kraft 575,5, 4. Fettner 568,1, 5. Hörl 566,5, 6. Lanišek 562,5, ...27. Koudelka 372,3.

Průběžné pořadí SP (po 10 z 32 závodů): 1. Kraft 769, 2. Wellinger 607, 3. Paschke 493, 4. Geiger (oba Něm.) 465, 5. R. Kobajaši 431, 6. Hörl 411, ...46. Koudelka 5.