V Sapporu podruhé Kobajaši nevyhrál, nejlepším skokanem byl Kraft

Druhým závodem v japonském Sapporu pokračoval Světový pohár skokanů na lyžích a domácí hvězda Rjoju Kobajaši se tentokrát musel sklonit před dvěma soupeři a bral třetí místo. Z triumfu se radoval Rakušan Stefan Kraft, druhý skončil Halvor Egner Granerud z Norska.

Vyvrcholení závodu SP skokanů na lyžích s vítězným Kraftem

Českým reprezentantům se ve druhém ze tří závodů v Japonsku nedařilo. Roman Koudelka na páteční účast v prvním kole nenavázal a v kvalifikaci se mezi 50 postupujících nevešel. Od účasti v hlavní soutěži ho na 53. místě dělilo 1,9 bodu. Radek Rýdl skončil na 64. pozici.

Na druhý pokus v Sapporu neuspěla ani padesátiletá domácí legenda Noriaki Kasai. Někdejší stříbrný olympijský medailista a mistr světa v letech obsadil v kvalifikaci 55. příčku a za postupem zaostal o téměř osm bodů.

Kraft ovládl první kolo výkonem 139 metrů. Ve druhém trojnásobný mistr světa předvedl skok dlouhý 135,5 metru a celkově 27. úspěch ve Světovém poháru si připsal s náskokem 5,6 bodu před Granerudem. Norský reprezentant uhájil umístění z prvního kola a vylepšil páteční třetí místo.

V Sapporu vyhrál Kraft už počtvrté a osmkrát zde stál na stupních vítězů. "Člověk vždycky potřebuje trochu štěstí, a to jsem měl. Díkybohu jsem ho využil k povedeným skokům," řekl agentuře APA po soutěži, kterou ovlivňoval vítr. V prvním kole na něj doplatili i třetí muž celkového pořadí SP Slovinec Anže Lanišek (50.) či Rakušan Jan Hörl (39.).

Kobajaši, který v pátek ukončil téměř roční čekání na vítězství, byl po prvním kole až jedenáctý, díky nejdelšímu skoku druhého kola 137,5 metru však mohl dlouho pomýšlet na výhru. Nakonec se musel spokojit s třetím místem se ztrátou 7,4 bodu na Krafta.

V čele průběžného pořadí Světového poháru je se ziskem 1140 bodů stále Dawid Kubacki z Polska, který byl v pátek druhý a tentokrát skončil čtvrtý. Druhý je vítěz Turné čtyř můstků Granerud s 1036 body. Z Čechů zatím dokázal bodovat jen Koudelka a s jedním bodem se dělí o 60. místo.

SP ve skocích na lyžích v Sapporu (Japonsko):

1. Kraft (Rak.) 283,5 b. (139+135,5 m), 2. Granerud (Nor.) 277,9 (129,5+132), 3. R. Kobajaši (Jap.) 276,1 (129+137,5), 4. Kubacki (Pol.) 264,8 (131,5+128), 5. Tschofenig 257,9 (135+128,5), 6. Fettner (oba Rak.) 255,2 (127+133,5), ...Koudelka, Rýdl (oba ČR) nepostoupili z kvalifikace.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 32 závodů): 1. Kubacki 1140, 2. Granerud 1036, 3. Lanišek (Slovin.) 912, 4. Kraft 798, 5. Žyla (Pol.) 596, 6. Fettner 467, ...60. Koudelka 1.