Slovinci se dočkali vytouženého domácího zlata, velký můstek v Planici ovládl Timi Zajc

Mistrem světa na velkém můstku se stal v Planici k radosti domácích fanoušků slovinský skokan na lyžích Timi Zajc. Druhý skončil Japonec Rjoju Kobajaši, bronz získal Polák Dawid Kubacki. Roman Koudelka ani Radek Rýdl nepostoupili do druhého kola.

Dvojice českých reprezentantů skončila v druhé individuální soutěži na šampionátu stejně jako v sobotu na středním můstku v páté desítce daleko za postupem. Třiatřicetiletý Koudelka skočil 118 metrů, o dvanáct let mladší Rýdl 113,5 metru.

Dvaadvacetiletý Zajc byl po prvním skoku 137,5 m těsně druhý za Kobajašim. V druhém kole domácí skokan předvedl 137 metrů, zatímco Japonec v horších větrných podmínkách jen 129,5 m a klesl na druhé místo s velkou ztrátou 10,7 bodu. Také Kubacki si v druhém kole o jedno místo polepšil a za Kobajašim zaostal o šest desetin bodu.

Olympijský vítěz ve smíšených týmech a týmový mistr světa v letech Zajc si v domácím prostředí připsal největší individuální úspěch kariéry. Zároveň se postaral o první zlato pořadatelského Slovinska na šampionátu.

Obhájce zlata z Oberstdorfu 2021 Stefan Kraft z Rakouska skončil šestý, vítěz ze středního můstku Piotr Žyla devátý.

Ze třetího místa po prvním kole klesl až na sedmou pozici lídr Světového poháru a vítěz Turné čtyř můstků Halvor Egner Granerud z Norska, jenž odjede z Planice bez individuální medaile.

Skokanské soutěže na MS v klasickém lyžování zakončí v sobotu závod mužských družstev na velkém můstku.

Výsledky mistrovství světa v klasickém lyžování v Planici:

Muži - velký můstek: 1. Zajc (Slovin.) 287,5 b. (137,5+137 m), 2. R. Kobajaši (Jap.) 276,8 (135+129,5), 3. Kubacki 276,2 (137,5+135), 4. Stoch (oba Pol.) 272,1 (131,5+134,5), 5. Eisenbichler (Něm.) 271,4 (131+136), 6. Kraft (Rak.) 270,9 (125,5+136), ...42. Koudelka 101,7 (118), 38. Rýdl 88,5 (113,5).